Tipy, triky, nápady, Káva

Pijete “turka”? Poradíme vám, jak využít kávový lógr

Lógr jako hnojivo

Pokud patříte mezi milovníky čerstvě mleté kávy, pojem “lógr“ pro Vás jistě není žádnou novinkou.

Pro ty, co si nejsou jistí nebo nevědí vůbec, lógr (nebo "soc") je kávová sedlina, která po vypití zůstane na dně hrnku. Většina z nás ji vylije nebo vyhodí. To je ale ovšem velká škoda! Složky obsažené v kávě mají totiž povzbudivé účinky nejenom na nás, lidi, ale také na rostliny. Pouze tyto látky vstřebávají trochu jinak. Navíc je lze využít i v dalších oblastech každodenního života.

Pokud si kávovou sedlinu schováte do nádobky a usušíte, získáte tak velkého pomocníka jak v kuchyni, tak na zahradě či v koupelně. Přečtěte si jak na to, a kde všude ji lze využít!

Čištění dřezů, umyvadel a nádobí

Pokud nechcete k úklidu v kuchyni používat drahé chemické písky nebo zrovna nemáte po ruce drátěnku, je účinnou, přírodní alternativou právě kávová sedlina. Stačí ji nasypat do dřezu nebo umyvadla, přidat trochu vody a jemně vydrhnout pomocí houbičky nebo hadříku. Stejným způsobem lze umývat i hrnce, pánve nebo dřevěné krájecí prkna a destičky. Kávový lógr velmi dobře pohlcuje pachy, tudíž je na dřevěné povrchy všestranným pomocníkem.

lógr v domácnosti
Zdroj: https://www.toprecepty.cz/
lógr jako hnojivo
Zdroj: https://shutterstock.com

Lógr jako hnojivo

Věděli jste, že přidáním kávového lógru do hlíny podpoříte růst rostlin?

Jelikož káva obsahuje vedle kofeinu také spoustu důležitých živin jako je draslík, hořčík a další minerální látky, je nesmírně cennou přísadou do hlíny nebo substrátů. Kávová sedlina navíc přitahuje žížaly, které půdu krásně prokypří a rostlinkám se tak bude lépe dařit. Jednoduše stačí nasypat sedlinu na hlínu kolem rostliny, nebo ji přímo promíchat se zeminou. Využít ji můžete i na jaře při přesazování vašich pokojových rostlinek. Do substrátu jednoduše přidejte zbytky vaší kávy, a vaše rostlinky se vám odvděčí!

Stejným způsobem lze také rostliny ochránit před škůdci jako jsou mravenci, slimáci či mšice. Proti housenkám použijte zředěnou kávovou sedlinu a rozprašovačem ji aplikujte přímo na listy rostlin.


POZOR: nikdy nelijte sedlinu k rostlince do květináče ještě mokrou. Vždy vyčkejte, až lógr vyschne a teprve pak jej použijte. V opačném případě se vám může stát, že sedlina začne v květináči plesnivět a místo pomoci uškodí.

Omlazující kávový peeling

Výbornou službu kávový lógr odvede i v péči o sebe sama.

Slouží jako peeling na ruce, chodidla či na problematické partie jako jsou stehna, boky nebo bříško.

Aplikace je snadná. Při sprchování si naberte lógr, namočte kůži a krouživými pohyby pokožku jemně masírujte. Po aplikaci stačí opláchnout. Kofein obsažený v kávě pomáhá pokožku zpevnit a zlepšit vzhled pomerančové kůže.

Po aplikaci se pokožka může zdát vysušená, proto je vhodné ji ošetřit hydratačním krémem.

Zdroj: https://shutterstock.com

TIP: Vyzkoušejte si peeling vylepšit přidáním kokosového nebo mandlového oleje. Směs lógru a oleje dodá Vaší pokožce dostatečnou dávku hydratace a krásně ji zjemní. Vzniklou směs lze využít i jako účinný peeling na rty, který Vám pomůže zbavit se suchých a popraskaných rtů.

ogr pro zdravé a krásné vlasy
Zdroj: https://freepik.com

Kofein proti padání vlasů

Určitě jsme se každý alespoň jednou v životě s tímto nepříjemným problémem setkali. Pokud i vás trápí vypadávání vlasů, vyzkoušejte malý zázrak v podobě kávového lógru.

Kofein v něm obsažený posiluje vlasové folikuly a stimuluje krevní oběh, čímž přispívá ke snížení padání vlasů, k jejich rychlejšímu růstu a vitalitě.

Před mytím si vlasy namočte vodou, naberte hrst lógru a několik minut jím opatrně masírujte pokožku hlavy. Nechte působit alespoň 3 - 5minut (může být i déle) a poté vlasy umyjte šamponem. Lógr můžete smíchat rovnou i se šamponem a aplikovat společně. Další možnost je připravit si jednoduchou a velice účinnou masku na vlasy smícháním kávové sedliny a kokosového nebo olivového oleje.

Tento trik jsme si pro vás s kolegyněmi osobně vyzkoušeli a můžeme skutečně jen doporučit.

TIP: Pokud máte doma čtyřnohého mazlíčka, můžete s jejich šamponem udělat to samé. Nejenže zvýšíte jejich ochranu proti obtížnému hmyzu, ale zároveň podpoříte i kvalitu srsti.

logr1
Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz
Zaujal vás tento článek? Přečtěte si i další podobné v rubrice Káva a Tipy, triky, nápady.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *