Káva, Tipy, triky, nápady

Je pití kávy na prázdný žaludek zdravé?

Je pití kávy na prázdný žaludek zdravé?

Dnešní krátký článek bude zaměřen na kávu, přesněji na to, zda je zdravé pít kávu na prázdný žaludek? 

Asi to zažil každý z nás (pokud samozřejmě pijete kávu), ráno se nestíhá, doběhnete do práce a první co si uvaříte je šálek kávy a snídani necháte na později. Je tento životní styl zdravý? Posuďte sami.

Káva je jedním z nejoblibenějších nápojů po celém světě a každý den ji pije miliony lidí. Názory na pití kávy na prázdný žaludek se liší. Můžeme říci, že najdeme dva názorové tábory, které mají opačné názory. Jeden z názoru je, že káva by se na prázdný žáludek pít rozhodně neměla a ten druhý názor je, že to není problém.

V našem článku Vám dnes přineseme výhody i nevýhody pití kávy na prázdný žaludek.

Je pití kávy na prázdný žaludek zdravé?

Proč pít kávu na prázdný žaludek

  1. Zlepšuje metabolismus: Dopřejete-li si ráno kávu na prázdný žaludek můžete tím zlepšit váš metabolismus. Proč tomu tak je? Kofein v kávě stimuluje produkci žaludeční kyseliny, což může následně pomoci rozložit jídlo a urychlit trávící proces.
  2. Zlepšuje mentální jas: Pití kávy na prázdný žaludek může pomoci zlepšit váš mentální jas a soustředění. Kofein v kávě stimuluje centrální nervový systém, což může pomoci zvýšit bdělost a kognitivní výkon.
  3. Potlačuje chuť k jídlu: Pití kávy na prázdný žaludek může pomoci potlačit chuť k jídlu. Kofein v kávě je znýmý tím, že ovlivňuje hormony, které regulují hlad a sytost. V posledních letech je velkým trendem přeřušovaný půst a s tím spojená i neprůstřelná káva. Neprůstřelná káva, to je káva + kousíček másla. Tato kombinace vám má pomoci prodloužit tzv. hladové okno. I zde se ale názory liší. Někdo tvrdí, že neprůstřelnou kávou hladové okno končí.
  4. Posílení imunity: Káva obsahuje antioxidanty, které mohou pomoci posílit imunitní systém a chránit tělo před volnými radikály.

Několik záporů spojených s pitím kávy na prázdný žaludek.

  1. Může způsobit dráždění žaludku: V případě, že si kávu dopřejete na prázdný žaludek hrozí vám podráždění a nepohodlí žaludky. Zvýšení produkce žaludeční kyseliny může vést k nadýmání, pálení žáhy a jiným trávicím problémům.
  2. Může ovlivnit vstřebávání živin: Pití kávy na prázdný žaludek může narušit vstřebávání určitých živin. Zvýšení produkce žaludeční kyseliny může snížit vstřebávání minerálů, jako je vápník, železo a zinek, což může vést k nedostatku živin.
  3. Může způsobit úzkost a podrážděnost: Pití kávy na prázdný žaludek může způsobit úzkost a dráždivost. Kofein v kávě může stimulovat centrální nervový systém, což může vést k zvýšení tepové frekvence, rozrušení a nervozitě.
  4. Vliv na hladinu cukru v krvi: Pitím kávy na prázdný žaludek si můžete zvýšit hladinu cukru v krvi. To může být problematické převážně pro lidi s cukrovkou nebo jinými zdravotními problémy s glukózou.

Závěrem lze říci, že pití kávy na prázdný žaludek má určitě své výhody i nevýhody. Je důležité zvážit si klady i zápory a učinit informované rozhodnutí na základě vašich individuálních potřeb a zdravotního stavu. V případě, že Vám po ranní kávě bez snídaně není úplně dobře, je asi vhodné přehodnotit váš ranní rituál. Pokud dáváte přednost pít kávu na prázdný žaludek, tak určitě nezapomeňte ideálně před kávou vypít alespoň jednu sklenici vody, protože káva může dehydratovat tělo a tak je velice důležité ji kompenzovat vodou.

Jak pijete ranní kávu Vy? Napište nám do komentářů Váš názor na toto téma.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *