Káva

Kávový průmysl v číslech

Kávový průmysl v číslech

Káva je jedním z nejkonzumovanějších nápojů na světě. V knize Přátelé od Kelsey Miller je zmíněno, že kavárenská móda byla zažehnuta právě ve stejnojmenném seriálu Přátelé. Před tím byly kavárny, jak je známe teď, velice ojedinělé. Zato teď chodíme do kaváren na schůzky, rande, pracovat, číst si nebo jen tak pobýt s přáteli. Podívejte se s námi, jak vypadá kávový průmysl v číslech.

Fakta o kávě

Za rok 2022 bylo vyprodukováno 79,67 milionů pytlů kávy arabica a 48,29 milionu pytlů kávy robusta. Brazílie je dlouhodobě největším producentem kávy se svými 40 % vývozu. Dalšími velice významnými producenty kávy jsou Indonésie, Vietnam, Kolumbie, Indie, Etiopie, Peru a Guatemala.

Brazílie

Brazílie je největším producentem zelené kávy již přes 150 let. Produkce se však každoročně proměňuje. Zatímco v roce 2021 to bylo 2 680 000 tun, což znamenalo cca 7% pokles oproti roku 2020, v roce 2022 se vypěstovalo neuvěřitelných 3 558 000 tun.

Brazílie

Vietnam

Vietnam je největším producentem robusty. Celková produkce kávy zde v roce 2022 činila 1 830 000 tun.

Vietnam

Kolumbie

Kolumbijské kávy platí za jedny z nejkvalitnějších vůbec. Mezi hlavní pěstitelské oblasti v Kolumbii patří Antioquia (správní město Medellin), Caldas, Tolima, Risaralda, Cauca a Huila. Celkově se tu v roce 2022 vypěstovalo 858 000 tun kávy.

Kolumbie

Kolik se utržilo za prodej kávy ve světě

V roce 2022 se globální příjmy kávového průmyslu odhadují na 90 277 milionů dolarů. Celosvětově v roce 2022 přijdou nákupy pražené kávy na 73 935 milionů dolarů, zatímco instantní káva přijde na 16 342 milionů dolarů.

Dle statista.com se online prodá pouze 4.9 % veškeré kávy. Velká většina se prodá offline v kavárnách a prodejnách.

V domácnostech se údajně vypije nějakých 17 % veškeré kávy. Většina lidí si užívá pití kávy s přáteli v kavárnách, a to činí celých 83 %.

Určitě vás nepřekvapí, že pití rozpustné kávy je v poměru s pitím kávy připravené z kávových zrn mnohonásobně menší.

Šálek kávy

Kolik šálků kávy se kde vypije

Kolik šálků kávy vypijete vy? A kolik šálků vypije průměrný Fin nebo Švéd?

Finsko

Finové vypijí až 4 šálky kávy denně a spotřebují až 26 kilogramů kávy ročně. Tím se řadí na první místo ve spotřebě kávy na světě. Tato čísla však představují jen průměr, někteří Finové totiž vypijí až 9 šálků denně. Ve Finsku mají povinné pracovní přestávky na kávu nejméně dvakrát denně. Horký nápoj si užívají v takovém množství z důvodů velice nízkých teplot během roku.

Norsko

Druhou příčku si drží Norové. Jejich spotřeba se pohybuje kolem 3 šálků na osobu za den. Někteří milovníci kávy ale vypijí šálků až 6. Je to údajně opět z důvodů nízkých teplot.

Dánsko

Dánsko se se svou průměrnou spotřebou 2 šálků kávy na osobu denně umístilo na třetí pozici. Aktuálně jsou zde velice populární malé pražírny s výběrovou kávou.

Island

Čtvrté místo obsadil Island. I zde je káva součást kultury, kterou milují a pěstují již desítky let. Protože v zemi prakticky neexistují velké řetězce, všechny islandské kavárny jsou nezávislé a pyšní se jednou z nejlepších káv na světě.

Nizozemí

Zůstáváme u další země s chladným podnebím. Holandsko se svým 1,9 šálku na osobu denně obsadilo 5. místo. Nizozemí má ke kávě blízko už od nepaměti. Nizozemští objevitelé byli totiž jedni z prvních cestovatelů, kteří přivezli kávovníky ze Středního východu do zemí, jako je Indonésie.

Pití kávy v České republice

Průměrný Čech vypije přibližně 3,26 kilogramů kávy za rok. Z dotazovaných 88 zemí jsme se s tímto množstvím umístili na 35. místě. Češi vypijí 5,8 miliardy šálků za celý rok. Ročně za ni utratí zhruba 6,5 miliardy korun

 Jen pro představu se na celém světě v jeden den vypije přibližně 2,3 miliardy šálků kávy.

Česká republika

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *