Ostatní, Čaj

Jak na jarní detox s bylinkami a zeleným čajem

jak na jarní detox

Jaro už o sobě dává vědět. Konečně! Mnozí tento čas považují za jakýsi nový začátek, ke kterému se často váže nejen důkladný jarní úklid, zbavovaní se zbytečností či starého oblečení, ale také očista našeho organizmu. Jedním ze způsobů, o kterém jste nejspíš už slyšeli, jsou různé diety a "půsty" (čti hladovky), které vás mají zbavit všech toxických látek a udělají z vás šťastnější a svěžejší lidi než kdy dřív. To se také dost možná stane, ale zhruba tak na jeden den. Za chvíli vás totiž přepadne kručení v břichu, a svému tělu dopřejete pořádnou dávku látek zatěžujících vaše tělo.

Jde to však dělat i jinak. Pokud chcete být fit, svěží a spokojenější bez drastických diet, nebo jste se prostě jen rozhodli vyzkoušet jarní detox, v našem článku naleznete pár tipů, jak očistu nejen přežít, ale mít z ní skutečně dobrý pocit.

V čem jarní očista spočívá?

Jak jsme už zmínili, většina z nás na jaře dělá velký jarní úklid svých domácností, a podobné očistě chceme podrobit i naše tělo. Cílem takové očistné kúry je především zbavit se toxinů a jiných škodlivých látek a odlehčit našemu organismu. Ty si často přeneseme ze zimních měsíců, během kterých si dopřejeme větší množství těžkých jídel, které naše tělo hůře tráví. Navíc, kvůli chladnému počasí se často raději schoulíme pod deku, než abychom se šli procházet po venku. I z toho důvodu nám může chybět pohyb a čerstvý vzduch.

jarní detox

Ach, to jídlo

Asi nebude žádným velkým překvapením, že jednou z nejdůležitějších částí jarního detoxu je strava. Těžká jídla a průmyslově zpracované potraviny náš organizmus zatěžují, a my se proto i přes dobrý spánek cítíme mnohdy unavení. To ale neznamená, že bychom od teď měli jíst jen ovoce a zeleninu, kupovat všechno s označením raw a pít hektolitry vody denně. Nejdůležitější je najít udržitelný balanc, kterého se můžete držet po celý rok.

Na co se zaměřit?

Skutečný nepořádek, který je potřeba „uklidit“ se nachází v našich střevech. Ty jsou po játrech a žlučníku další filtrační zastávkou, kde tělo třídí, které látky absorbuje, a kterých se zbaví. Proto se jim bude hodit každá pomoc, například v podobě vlákniny. Ta je přírodním probiotikem a má schopnost rozpohybovat hladké svalstvo střev. Strávená potrava tak ve střevech nezůstává zbytečně hnít, ale putuje kam má.

Pomoci tělu můžete poměrně lehce. Zkuste si k obědu místo masového pokrmu dát třeba rybu, luštěniny a zeleninový salát. Obyčejné bíle pečivo v ideálním případě vyměňte za žitné nebo celozrnné. Omezte cukr na minimum (nebo jej nahraďtě třtinovým), a pokud vás přepadne neodolatelná touha trochu zhřešit, místo sladké tyčinky si dopřejte kousek hořké čokolády nebo ovoce. Nepřehánějte to ani se solí a kávou, a pozor si dejte také na polotovary a vysoce zpracované potraviny.

Vitamíny, vitamíny, vitamíny

Naše tělo pro své správné fungování potřebuje mnoho vitamínů, minerálů a dalších látek, které zajišťují a napomáhají různým metabolickým funkcím. Mimo jiné například obnově energie a obranyschopnosti proti bakteriím a virům. Po zimě, kdy často jíme méně čerstvého ovoce, zeleniny a sezónních potravin, se můžeme potýkat s nedostatkem především těchto tří vitamínů:

  • vitamin C, který má klíčovou roli v obranyschopnosti a odolnosti vůči infekcím. Navíc pomáhá při tvorbě kolagenu, který se nachází i v naši pleti a zabezpečuje její pevnost a pružnost. Získáte ho nejen z exotického ovoce, ale i z brokolice, žluté papriky nebo šípků.
  • vitamin A, obsažený v mrkvi, rajčatech a mléčných výrobcích, ale i v játrech a tučných rybách, má také vliv na imunitu a pomáhá předcházet zanětům.
  • vitamin D, který je důležitý pro vstřebání dalších látek (zejména vápník a fosfor) a pro naši imunitu. Naše tělo si jej dokáže vytvořit ze slunečních paprsků dopadajících na kůži, ale v zimě je tohoto svitu nedostatek. Přírodními zdroji vitamínu D jsou také mořské ryby a mléčné výrobky

(Zdroj: www.idnes.cz, www.svetplodu.cz, www.pleva.cz)

Voda a tekutiny

Pitný režim je důležitý vždy. A během očisty dvojnásob. Je zde ale takový malý háček. Sladké nápoje a doslazované džusy (a to často i kupované smoothie šťávy!) nejsou zrovna ideální pro každodenní pití. Tyto nápoje obsahují kvůli přidaným cukrům přebytečné, tzv. prázdné kalorie. Kromě toho, že vám zabraňují shodit požadovaná kila, má s nimi tělo mnohem víc práce, protože je musí déle filtrovat. A to samozřejmě nemluvíme o konzervantech a dalších látkách.

Mnohem lépe tedy uděláte, když je vyměníte za čistou vodu, minerálku, nebo bylinkové a zelené čaje. Jaké množství tekutin je ale ideální? Uvádí se, že po vydělení své váhy číslem 25 vyjde počet litrů, které by měl člověk za den vypít. V potaz ale máme vzít i svůj věk a zdravotní stav. Pít pak máme v menších dávkách celý den, a ne až při pocitu žízně.

Zdroj: Freepik.com

Bylinky s detoxikačními účinky a zelený čaj

Při čištění organizmu se často jako pomoc využívají diuretika, tedy látky podporující vylučování vody a elektrolytů v moči. Existuje hned několik bylinek, které jsou známé pro své diuretické účinky. Patří mezi ně například:

Některé z těchto bylinek obsahují i naše čaje. Kopřivu a pampelišku najdete v čaji Naturavita Detox, černý bez třeba v Naturavita Slim.

Pokud nejste zrovna milovníkem bylinek, sáhnout můžete po zeleném čaji. Ten podporuje tvorbu žaludečních šťáv, napomáhá trávení a zpracování potravy, a také zdravému metabolismu tuků. Zároveň je silným antioxidantem. Zabraňuje stárnutí buněk a zmírňuje vliv volných radikálů. Stačí dva šálky denně a vaše tělo pocítí změnu! Doporučit můžeme například kvalitní sypaný zelený čaj se soursopem od značky Hyson, jasmínový zelený čaj od Richardu, nebo vynikající zelený čaj v pyramidkách s příchutí Fresh Mojito od Curtisu. Možností je mnoho, stačí si vybrat.

Přejeme úspěšný jarní detox!

(Zdroj: www.celostnimedicina.cz, www.lekarna.cz)