Základem slova espresso je italské slovo esprimere, které znamená vyjádřit přání. Výraz caffe espresso pak v překladu znamená „káva na požádání“.
Jak espresso vypadá ?
To pravé espresso poznáte nejen podle jeho omamné vůně, na první pohled husté pěně, ale hlavně podle jeho silné a bohaté chuti. Příprava espressa vyžaduje vedle zkušeností s jeho přípravou i kvalitní vybavení. Když se ale podaří, to pravé poznáte hned. Espresso má výraznou chuť, nádherně voní a na povrchu má hustou krémovou pěnu a jeho konzistence je hustější než u kávy, kterou si připravíte doma.
Jak vzniklo ?
Espresso se zrodilo se vznikem prvních prototypů kávovaru v období průmyslové revoluce. První přístroj pochází roku 1884, jehož autorem je Ital Angelo Moriondo, který si nechal i patentovat. Moriondo však nedokázal svůj přístroj zpopularizovat, proto se všeobecně uznávaným vynálezcem stal až Luigi Bezzera.
Luigi Bezzera si přístroj upravil podle sebe. Díky dávkovací páce byl šálek kávy připraven během 45 sekund. Kávovar ale zdaleka ještě nebyl dokonalý. Byl nebezpečný pro manipulaci z důvodu neustálého rizika úniku horké páry a možného opaření. Později Bezzera spolu se svým kolegou vymysleli přepouštěcí filtr, který zabránil úniku páry.
V té době se ještě nejednalo o espresso, ačkoli už tak bylo pojmenováno. Byla to spíše filtrovaná káva, která ale byla protlačena filtrem větší rychlostí.
První opravdové espresso se zrodilo krátce po druhé světové válce, v roce 1947, kdy Archille Gaggia obohatil přístroj o silnou pružinu a závitový píst, které umožnily připravovat kávu pod tlakem 8 až 9 barů, což je dodnes známé číslo mezi kávovými odborníky.
V roce 1961 přichází firma Faema s důležitým detailem, který se stal posledním krůčkem na cestě za dokonalým espressem. Systém, který společnost vyvinula spočíval v přidání čerpadla, které udržovalo stabilní tlak 9 barů. Obsluha tak nemusela vyvíjet tlak manuálně. Hlavním bodem zlomu však byla samotná hlava. Přes hlavu samovolně protékala horká voda, která ji udržovala při stabilní teplotě. Celý systém spočíval v tom, že teplá voda v kotli byla vytlačována nahoru do hlavy a poté odtékala do spodní, chladnější části kotle. Hlava se používá ve velkém počtu v profesionálních i kvalitnějších domácích kávovarů dodnes.
Rozšíření do světa
Na svém počátku bylo espresso oblíbené pouze mezi italskými imigranty. Podávalo se v italských espresso barech navštěvovaných právě italskými imigranty z řad dělnické třídy. Až díky cestovnímu ruchu se postupně dostávalo do povědomí ostatních. Později se však espresso stalo luxusním nápojem.
V anglicky mluvících zemích se
espresso stalo populární hlavně ve formě capuccina díky tradici pití kávy
s mlékem. Ve Spojených státech se spíše pilo latté s, nebo bez ochucených
sirupů a třeba v 50.letech 20.století se espresso těšilo velkému zájmu ze
strany mládeže ve Velké Británii, která se cítila vítanejší spíše v kavárnách,
než v hospodách.
Až začátkem 21. století vzrostla
popularita espressa na Středním východě a v Asii a začaly se otevírat první
řetězce západních kaváren.