Čaj

Cestování za čajovou kulturou

Cestování za čajovou kulturou

Rádi si pochutnáte na šálku lahodného čaje a také rádi cestujete? Pak tyto dvě věci spojte a vydejte se na úžasné dobrodružství! Spojení dovolené s jedinečným čajovým zážitkem nabízí hned několik zemí na světě.

Zcestovalí lidé tvrdí, že každé jídlo nebo pití tradiční pro určitou zemi je nejlepší právě v dané zemi. Je to díky kvalitním a čerstvým surovinám a mnohaleté zkušenosti s přípravou. A čaj rozhodně není výjimkou. Pojďte s námi navštívit pět vybraných zemí s typickou čajovou kulturou a třeba se inspirujete destinací pro příští dovolenou

Čína

Kde jinde začít pouť po čajových zážitcích než v zemi, ze které se pití čaje rozšířilo do celého světa. Číňané znali tento nápoj mnoho století před našim letopočtem a je zřejmě první zemí, která se vám při slově čaj vybaví. Není proto ani divu, že celkové tržby za export čaje jsou v Číně suverénně nejvyšší na světě. A co se produkce týče, zaostávají jen něco málo za Keňou.

Pro Číňany je čaj do značné míry způsobem života. Rozmanité klima země vytváří doslova stovky různých druhů převážně zeleného čaje. Mezi nejznámější patří Oolong, Jasmine nebo Gunpowder. Většina čajů se pěstuje v jihovýchodní části Číny a rozděluje se na 4 oblasti. Největší z nich je Jiangnan, kde se pěstuje více než polovina čínského čaje.

Čína

Indie

Z Číny se na kontinentu přesuneme více západně a při objevování čajových chutí se musíme bezpochyby zastavit v Indii. Zde se spotřebuje více čaje než kdekoli jinde na světě. Ačkoliv je země obrovská, čaje se pěstují jen v několika regionech převážně na východě území (oblast Assam a Západní Bengálsko) a v její jižní části.

Národní nápoj Indie se nazývá Chai, což je černý čaj plný různých dalších chutí a vůní, jako zázvoru, muškátového oříšku, skořice, pepře, kardamomu a hřebíčku. Je oblíbený po staletí a Chai se jako první nabízí všem hostům. Jeho přípravu si můžete vyzkoušet i doma. Nejznámějšími čaji z Indie jsou černé čaje Assam a Darjeeling pojmenované po oblastech jejich původu.

Jihoafrická republika

Určitě bychom se mohli v Asii zdržet mnohem déle a navštívit například Srí Lanku (krásnou zemi s jedinečným cejlonským čajem), ale my budeme pokračovat směr Jihoafrická republika. Ačkoliv rooibos není čaj v pravém smyslu slova, nápoj z listů keře čajovce kapského se v oblasti jižní Afriky vaří už stovky let a v poslední době se stal velice žádaným zbožím. Svou popularitu si získal i mezi zkušenými čajovými znalci.

Ve zkratce jde o velmi dobrou alternativu k pravému čaji, má léčivé účinky, obsahuje jen minimum kalorií a podává se za tepla i za studena. Jeho červený nálev je mírně sladký a někdy jsou v něm patrné tóny karamelu a vanilky. A jelikož neobsahuje kofein, je přímo ideální v pití ve večerních hodinách, kdy se člověk potřebuje zahřát, ale po normálním čaji by měl problém usnout.

Maroko

V Africe ještě zůstaneme, ale nevydáme se oproti očekávání do Keni, která je proslavena pěstováním čaje. Jakkoliv by i její návštěva byla zajímavá, my míříme z jižního cípu kontinentu až na opačnou stranu – do Maroka. Stan chránící před spalujícím sluncem a muž nalévající z čajového servisu jedinečný nápoj s marockou mátou. To je dost možná první obrázek, který si představíte při zmínce o čaji tuareg.

Čaj Tuareg je typický africko-arabský teplý nápoj, jehož základem je kvalitní zelený čaj Gunpowder, marocká máta a cukr na dochucení. Tato směs je základem čajové kultury kočovného kmene Tuaregů. Příprava samotného čaje je doménou mužů, kteří jej nabízí hostům na znamení pohostinnosti a jeho servírování se v podstatě rovná ceremonii. Vychutnat si tento čaj i se vším okolo je zážitek na celý život.

Velká Británie

Naše putování po světě končí v Evropě. Nelze totiž při cestě světem opomenout zemi, pro kterou je čaj stejně příznačný jako královská rodina – Velká Británie. Dokonalý šálek černého čaje s mlékem a cukrem je součástí pravé anglické snídaně, stejně jako fazole, klobásky, vejce nebo rajčata a žampiony.

Dědictví čaje Spojeného království sahá až do 17. století, kdy jej na ostrov přinesla Východoindická společnost. Britská koloniální mocnost rozšířila čajovou kulturu po celém světě a dnes zůstává čaj obrovskou součástí každodenního života. Vedle ranního šálku (nejčastěji směs English Breakfast) je pro Británii typický odpolední Earl Grey s něčím sladkým k zakousnutí. Ať už zamíříte do Londýna nebo jiného města v zemi, kontaktu s čajovou kulturou se prostě neubráníte.

Anglická snídaně

Po takovém perném výletě určitě hrozí Jet leg a první noc v nové destinaci nebývá nejlepší. Proto je skvělé mít s sebou nějaký čaj s heřmánkem nebo meduňkou, které pomůžou se spánkem a vy budete druhý den o moc svěžejší!

Zdroje:
https://www.lonelyplanet.com/articles/tea-traditions-around-the-worldhttps://twinings.co.uk/blogs/news/tea-culture-around-the-world
Freepik.com

Související příspěvky