Čaj, Tipy, triky, nápady

Čajové rituály ve světě

Vyzkoušejte i vy čajové rituály

Čaj je druhým nejkonzumovanějším nápojem na světě hned po vodě. Zajímavější však je, jak jednotlivé regiony světa adoptovaly čaj a jakou roli hraje v jejich společnosti. Mnoho zemí ho zahrnulo jako jednu ze svých kulturních definic a jeho příprava a konzumace se stala ceremoniálem.

Vybrali jsme pro Vás 4 zajímavé země a jejich tradiční čajové rituály. 

Čína

Čínský čajový rituál Gong Fu Cha nevyžaduje striktní dodržování postupů na rozdíl od čajových rituálů v Japonsku. Právě díky jeho volnosti je více oblíbený. Tajemstvím tohoto populárního čaje je v tom, že se opakovaně v malé konvičce zalévají čajové lístky (tzv. vícenálevové čaje). Čajový rituál připravujeme za účelem příjemné atmosféry.

Zajímavost: Čajový obřad uspořádá ženich dopoledne v den svatby pro své rodiče. Tradiční je usazení hostů, které také určuje pořadí podle věku a postavení v jakém budou hosté obslouženi. Na rozdíl od ženicha nevěsta uspořádá obřad pro rodinu až odpoledne, tedy po ženichově návštěvě.

Nezbytné vybavení pro obřad: Čajové moře, yixingová konvička, misky na pití, čichací souprava a čajová lopatka, trychtýř a pinzeta

Čajové rituály

Dále je potřeba dodržet následujích 8 kroků pro čínský čajový rituál Gong Fu Cha:

  1. Příprava nádobí: Použijte nezbytné vybavení pro obřad
  2. Příprava vody: Použijte kvalitní vodu s nízkým obsahem minerálů. Ideální teplota pro vaření je 85-90°C.
  3. Příprava čaje: Vyberte si čaj podle svého vkusu a nasypte do konvičky přibližně 7-10 gramů čajových lístků.
  4. Vaření: Nalijte vodu přes čajové lístky do konvičky a nechte louhovat po dobu 30 sekund až 1 minuty.
  5. První výluh: Opláchněte šálky teplou vodou, aby se prohřály. Poté nalijte do šálků výluh z konvičky a vylijte do odpadu.
  6. Druhý výluh: Nalijte do šálků nový výluh z konvičky a nechte louhovat po dobu 1-2 minut.
  7. Podávání: Rozdělte výluh do šálků a podávejte hostům.

V průběhu louhování můžete konvičku opakovaně doplnit vodou a louhovat čaj znovu. Tím získáte více výluhů s jemnější chutí. Hlavní je tedy celkový pozitivní zážitek z přípravy a popíjení samotného čaje jak pro Vás tak i pro ostatní.

Čajové rituály

Tibet

Sladký čaj slouží jako osvěžení a připravuje se smícháním mléka a cukru se šťávou z fermentovaných čajových lístků.

Pro Tibeťany je čaj stejný, jako pro obyvatele západu káva – nápojem probuzení pro úspěšný začátek dne. V Tibetu se ráno ani jídlo neobejde bez čaje. Většinou pijí sladký čaj nebo tibetský čaj s máslem.

Máslový tibetský čaj se připravuje smícháním másla a soli se šťávou z fermentovaných čajových lístků. Před podáním je nutné směs důkladně promixovat.

 

Místní zvyk pití čaje souvisí s trávením a složením potravy, kterou Tibeťané konzumují. Tibeťané jedí hodně jehněčího a kozího masa. Teplý čaj pomáhá nejen udržovat tělo v teple, ale také pomáhá a podporuje trávení masa, které místní konzumují téměř třikrát denně, každý den.

Zajímavost: Buddhismus sehrál důležitou roli ve vývoji čajové kultury. Tibeťané, kteří jsou buddhisti, přikládají důležitost čajovým obřadům. Spojují čaj s bohem. Když se modlí k božstvům v chrámech, berou si sebou svěcenou vodu, léky a čaj. Čaj je považovaný za něco posvátného a čistého udělené Buddhou a vyžaduje velmi slavnostní obřad.

Turecko

V Turecku se čaj konzumuje prakticky neustále, bez ohledu na čas.

Čajový rituál v Turecku je velmi důležitou součástí každodenního života a má silné tradiční kořeny. V Turecku se čaj pije po celý den, ale zejména v odpoledních hodinách, kdy se spojuje s posedáváním, rozhovory a uvolněním. Hostitelé se snaží ukázat svému hostovi, že ho vítají a že mu dávají najevo své úcty, tím že mu nabídnou
šálek čaje. 

Pití tureckého čaje má příznivý vliv na zdraví, protože reguluje tělesnou teplotu. Člověk se potí méně a díky tomu nemá takovou žízeň. 

Čajové rituály Turecko

Vše začíná přípravou samotného čaje, který se vaří v malém hrnci a následně se nalévá do typických sklenic ve tvaru tulipánu. Čaj se pije bez cukru a mléka, ale v některých případech se přidávají bylinky např. máta. Není neobvyklé vidět skupinky přátel posedávající na terasách, popíjející čaj a vychutnávající si společnost.

Závěrem lze říci, že čajový rituál v Turecku je velmi důležitou součástí každodenního života a představuje mnohem více než jen pití čaje. Je to symbol tradice a uvolnění, který se ctí po generace. Pro návštěvníky Turecka je zážitek z pití čaje součástí autentického zážitku z této krásné země. 

Čajové rituály Japonsko

Japonsko

V Japonsku je čajový rituál hluboce zakořeněný a je součástí tamní kultury a tradice již více než pět století. Nejde jen o pití čaje, ale také o uctívání krásy a umění, které jsou neoddělitelně spojeny s touto tradicí.

Předměty pro čajový rituál jsou zvoleny a zdobeny tak, aby se zvýraznilo jejich krása a
elegance. 
Obvykle se provádí v samostatné místnosti, která je speciálně vybavena pro tento účel. Hlavním cílem rituálu je uctít hostitele a hosty a také vyjádřit úctu k umění a kráse.

Během čajového rituálu se hostitel snaží vytvořit klidnou a uvolněnou atmosféru umožňující hostům plně se soustředit na proces přípravy a pití čaje. Hostitel pečlivě připravuje čaj před hosty, aby se ujistil, že jeho chuť a aroma jsou dokonalé.

Čajový rituál v Japonsku je velmi formální. Každý krok v procesu přípravy a servírování čaje má svůj význam a je pečlivě prováděn, aby byl dosažen co nejlepších výsledků.

Shrnutí

Na jednu stranu, rituály samotné a příprava na ně může v některých případech zabrat nemálo času. Na druhou stranu, to může pro někoho představovat jakýsi druh relaxace, který vede k uvolnění napětí, zklidnění těla i mysli či k nabuzení dobré nálady. V dnešní „zrychlené“, někdy i dosti vypjaté době, přece jen není od věci se pozastavit, byť jen na chvíli, udělat si čas na sebe, prožít daný okamžik a hlavně vychutnat si šálek dobře připraveného čaje.

Jaký čajový rituál vás nejvíce zaujal? Měli jste možnost si některý z rituálu vyzkoušet? A jaké rituály, ať už i nečajové, praktikujete vy? Napište nám do komentářů.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *