Čaj

Tuareg – poklad ze Sahelu

Zelený čaj, osvěžující máta a cukr, to jsou základní přísady nápoje Tuareg nebo také Touareg. Svůj název získal po kočovném kmeni silných Tuaregů, kteří tento nápoj popíjeli na horkém pouštním písku. Je připravován hlavou rodiny na znamení pohostinnosti, a jeho příprava je téměř ceremonií. Nechte se vtáhnout do světa zajímavých informací tomto divokém a oblíbeném čaji.

Čaj Tuaregů

Čaj Tuareg je typický africko-arabský teplý nápoj, který se skládá z kvalitního zeleného čaje Gunpowder (perlový čaj - o kterém se můžete dočíst více v článku na našem blogu) a marocké máty dochucované cukrem. Tato směs je základem čajové kultury berberského, kočovného kmene Tuaregů.  Tento nápoj má ve společenském životě zásadní postavení a je podáván na uvítanou. Odmítnout jej je pak téměř neslušné.

I přesto, že starost o domácnost je v jejich kultuře převážně na ženách, příprava čaje je doménou mužů, kteří jej nabízí hostům na znamení pohostinnosti. Jeho servírování se v podstatě rovná ceremonii. Tradičně se čaj podává natřikrát. Doba louhování dodává každé sklenici jedinečnou chuť, kterou vystihuje jedno maghrebské přísloví:

„První sklenice je hořká jako život, druhá je sladká jako láska, třetí je lehká jako dech smrti.“

Tradiční příprava čaje Touareg / Tuareg
Zdroj: www.cajovebedynky.cz/

Co je to zelený čaj Gunpowder?

Gunpowder čaj (střelný prach) je jedním z nejznámějších čínských zelených čajů, a je celosvětově nejoblíbenějším druhem zeleného čaje vůbec.

Jeho název vznikl díky jeho lístkům, které jsou zavinuty do tmavě zelených až našedlých zrníček různých velikostí, které připomínají zrníčka střelného prachu. Po přelití horkou vodou se zrníčka rozvinou až v překvapivě velké a celistvé listy.

Čaj gunpowder neboli střelný prach
Zdroj: www.cajovebedynky.cz

Příprava čaje Tuareg

Tradičně se čaj Tuareg vaří v konvici na rozžhavených uhlících. Do malých sklenic se nalévá z výšky, aby se volné čajové lístky Gunpowderu rozvířily na dně. Tím se čaj jemně provzdušní a jeho chuť je pak lepší.

Další základní ingrediencí je přidání marocké máty (nana), která dopřeje čaji příjemnou svěží chuť. Oproti klasické mátě peprné je jemnější a není tolik pronikavá a výrazná. Nejčastěji se podává ve skle spolu s třtinovým cukrem nebo medem.

Ze sklenice se pak dvakrát až třikrát přelije čaj zpátky do konvice, aby se čaj znovu promíchal. Podle potřeby se znovu doslazuje. Chuť nálevu je po opětovném slití plně rozvinutá, a každá sklenice chutná skutečně jinak.

Tradiční příprava čaje Touareg / Tuareg
Zdroj: www.cajovebedynky.cz

Na skok do minulosti

Čaj Tuareg je také známý jako maghrebský mátový čaj. Název odkazuje na to, že je typický pro oblast Velkého Maghrebu (země na severozápadu Afriky, tedy Maroko, Alžírsko, Tunisko, Libye a Mauritánie). Tradici pití čaje rozšířili do Maroka v 18. století Angličané, kteří místním obyvatelům přinesli právě zelený čaj. Získal si velkou oblibu a postupem času jej obyvatelé spojili s marockou mátou nana.

První popis marockého čajového obřadu je zaznamenám již ve 40. letech 19. století. V následujících desetiletích se tuareg postupně rozšířil po celé severní Africe. Postupem času získal ústřední význam pro marocký společenský život. Maročané jsou velmi pohostinní lidé a nabídnutím čaje hosty vítají u sebe doma. Prezentace mátového čaje hostům tak má často slavnostní podobu. Mátový čaj udělal z Maroka jednu z nejvýznamnějších zemích, které obchodují s čajem.

Nechte se povzbudit…

Tuareg je opravdu silný a povzbuzující zelený čaj, který však zachutná jak čajovým začátečníkům, tak i zkušeným popíječům čaje. V Maroku je tento nápoj považován za dezertní čaj, nicméně kromě dezertů se podává i k jehněčímu masu či ovocným salátům. Pije se výrazně oslazený a díky tomu je dobrým zdrojem energie. V chladném počasí se místo marocké máty k zelenému čaji přidávají jiné bylinky jako například pelyněk, který má zahřívací účinek.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *