Čaj

Gunpowder a perlový čaj. Dva názvy, jeden fascinující čaj

Zelený čaj je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Ale slyšeli jste už o perlovém čaji, Zchu Cha nebo o čaji, který se označuje jako gunpowder (střelný prach)? Pod těmito názvy se skrývá jeden čaj, který je zajímavý nejen svým příběhem, ale také svým pozitivním vlivem na naše zdraví.

Co je Gunpowder?

Perlový čaj neboli Gunpowder tea či Zchu Cha je jedním z nejznámějších čínských zelených čajů a je celosvětově nejoblíbenějším druhem zeleného čaje vůbec. Je také jedním z prvních čajů, které byly v 17. století přivezeny do Evropy. Pěstuje se v provincii Če-tiang v Číně, avšak paradoxně jej Číňané nepijí. Sami totiž preferují jinak připravované čaje.

Nepřekvapí proto, že se vyrábí se výhradně pro export. Díky svému tvaru a způsobu zpracování je gunpowder odolný vůči stárnutí, lámání a navlhnutí, a díky těmto vlastnostem se velmi dobře převáží. Proto je také u obchodníků s čaji tak oblíbený.

Skutečné perly byste hledali marně

Perlovým čajem je tento čaj nazýván proto, že jsou jeho celé lístky zavinuty do tmavě zelených "zrníček" různých velikostí, které připomínají říční perly. Tato čajová "zrnka" mohou mít velikost od špendlíkové hlavičky až po velikost hrášku.

Perlový čaj je také často označován jako Gunpowder. V překladu slovo gunpowder znamená střelný prach, jelikož Britům jeho tmavá, našedlá až načervenalá barva připomínala spíše zrníčka střelného prachu. Pokud si tedy koupíte perlový čaj, Gunpowder či čaj Zchu Cha, dostanete vždy ten samý čaj (nebo byste alespoň měli.)

Čaj Gunpowder je zelený čaj, kterého lístku jsou pevně svinuté do kuliček. Ty svým vzhledem připomínají říčné perly.

Legenda o čaji

Legenda vypráví, že název Gunpowder dal tomuto čaji mladý anglický obchodník s čajem. Nejenže mu po otevření bedny s čajem připomínaly drobné, stočené, tmavě zelené kuličky střelný prach, ale samotný čaj měl také výraznou kouřovou chuť, která byla zapříčiněna převážením čaje v podpalubí obchodních lodí. Dnes se této kouřové chuti docílí sušením na dřevěném uhlí.

Gunpowder tea - perlový čaj, který překvapí svým příběhem i účinky
Zdroj: www.cajovydychanek.cz
Gunpowder tea - perlový čaj, který překvapí svým příběhem i účinky
Zdroj: www.freepik.com
Gunpowder tea - perlový čaj, který překvapí svým příběhem i účinky
Zdroj: www.freepik.com

Perlový čaj svým výjimečným zpracováním (sušením na dřevěném uhlí) a následným důkladným srolováním získává nezaměnitelnou chuť, aroma a maximální kvalitu. Po sběru se zelený čaj nechá zavadnout a listy se svinují do malých kulatých pelet nebo perliček. Čím menší velikost, tím vyšší kvalita.

Po přelití horkou vodou se lístky pozvolna rozvinou až v překvapivě velké a celistvé lístky. Výsledná barva čaje je výrazně žlutozelená. Chuťově je čaj příjemně ostrý, silný, lehce nahořklý se svěžími přírodními tóny. Vůně čaje je lehce kouřová.

Šálek čaje Gunpowder je velmi povzbuzující, proto je lepší jej pít spíše dopoledne.

gunpowder - perlový čaj
Zdroj: www.nabear.cz

Pozitivní účinky čaje

Zelený čaj je lidstvu známý více jak 5 tisíc let, a za tu dobu se stal vlastně jednou se základních potravin, kterou má většina z nás doma. Největšími producenty jsou Čína a Japonsko. Je spojován s mnoha rituály či tradicemi. Čajovník čínský, tedy keř ze kterého se sbírají čajové lístky, působí jako silný antioxidant, který podporuje naše celkové zdraví a fyzickou a mentální aktivitu. Obsahuje velké množství fluoru, který podporuje udržení zdravého chrupu, stav kostí a kůže. Podporuje také zdraví srdce a snižuje cukr v krvi. Zelený čaj nejen dobře chutná, ale napomáhá i k udržení dobrého zdraví.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *