Čaj, Tipy, triky, nápady

Bylinné čaje – víc než jen drink

Bylinné čaje víc než jen drink

Bylinné čaje se již po staletí používají i jako přírodní lék na řadu zdravotních problémů. Bylinné čaje jsou velkým pomocníkem při prevenci a léčbě různých neduhů našeho těla i duše. V dnešním článku se podíváme na některé výhody spojené s pitím bylinných čajů.

Bylinkové čaje neobsahují tein (kofein) jako zelené a černé čaje, proto jsou vhodné pro večerní přípravu čaje, na zklidnění a chystání se na spánek. Nebo jsou skvělé ráno na lačný žaludek, pokud třeba nesnídáte. Přidáte med a hned jste po ránu udělali něco prospěšného pro své tělo. Pro mě osobně lepší volba, než káva hned po ránu, po které mi je většinou těžko. A na zahřátí hlavně teď v zimě – ideální.  

Typy bylinných čajů

Bylinné čaje jsou vyráběné z různých částí rostlin, včetně listů, květů, kořenů a kůry. Některé z nejčastěji používaných bylin pro výrobu čajů zahrnují heřmánek, mátu, zázvor a levanduli. Každá bylina má svůj jedinečný chuťový profil a potenciální zdravotní přínosy.

Bylinné čaje víc než jen nápoj

Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj je populární bylinný čaj, který se již po staletí používá jako přírodní prostředek proti úzkosti a poruchám spánku. Heřmánek obsahuje sloučeninu zvanou apigenin, která má uklidňující účinek na nervový systém. Pití heřmánkového čaje také může pomoci snížit zánět, zlepšit trávení a zmírnit menstruační křeče.

Mátový čaj

Mátový čaj je osvěžující a povzbuzující bylinný čaj, který je známý pro svou schopnost uklidnit trávicí problémy. Mentol obsažený v listech máty pomáhá uvolnit svaly trávicího traktu, což může zmírnit nadýmání, plynatost a bolesti žaludku. Mátový čaj je také přírodní lék na bolesti hlavy a pomůže s ucpanými dutinami.

Zázvorový čaj

Zázvorový čaj se vyrábí z kořene zázvoru. Zázvor je známý pro své protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit bolest a chránit tělo před oxidačním stresem. Pití zázvorového čaje také může pomoci zmírnit nevolnost, zlepšit trávení a snížit záněty v těle.

Věděli jste, že v případě přípravy zázvorového čaje z kořene zázvoru získáte nejsilnější chuť a účinky, když oloupaný zázvor nastrouháte a následně z něj uvaříte čaj?

Bylinky nám pomáhají odnepaměti, pojďme si říct, k čemu je která bylinka dobrá.

Pomocníci při potížích se zažíváním

Máta a zázvor pomůžou uklidnit zažívací potíže, pomůžou s nadýmáním a plynatostí. Pro podporu správné činnosti trávení můžete také sáhnout po kořenu lékořice, nebo směsi heřmánku, meduňky a fenyklu. Kurkuma je velmi účinná ve zmířnění pálení žáhy. 

Byliny na zažívání
Bylinné čaje – víc než jen drink

Pomocníci při nachlazení

Bylinek, které vám pomůžou s nechlazením je opravdu hodně. 

Mezi nejznámější musím opět zmínit zázvor, přidat do čaje můžete i lipový květ, který vyvolává pocení, snižuje horečku a léči průdušky. S nachlazením pomůže i rakytník. Při bolestech v krku použijte šalvěj. Zajímavý článek, kde naleznete další byliny a jejich účinky najdete zde

Pomocníci pro lepší spánek

Heřmánek a levandule mají přirozené relaxační vlastnosti, pomáhají snížit úzkost a podpořit klidný spánek. V bylinné směsi nesmí chybět ani meduňka, která uklidní vaše smysly nebo kozlík lékařský, který snižuje aktivitu centrální nervové soustavy. Tyto bylinky jsou skvělým pomocníkem i při bolesti hlavy. 

Bylinné čaje víc než jen drink
Bylinné čaje – víc než jen drink

Pomocníci při bolestivé menstruaci

Kontryhel je často doporučován na zmírnění křečí spojených s menstruací, působí také výborně na gynekologické problémy a záněty. Přidat můžete také list maliníku, heřmánek a mateřídoušku

Přesto, že jsou bylinky až skoro zázračné, nespasí vás však zcela. Pokud vás trápí vážnější problémy napomoct si můžete i s úpravou jídelníčku, správnou spánkovou hygienou a pravidelným pohybem (stačí malá procházka). Samozřejmě vše konzultujte se svým lékařem.  

A co vy?

Pěstujete si své bylinky na čaj. Sbíráte si je v přírodě? Nebo si kupujete vámi ověřené bylinné směsi? A nebo třeba bylinkové čaje ani nepijete? Dejte nám vědět, rádi si přečteme vaše zkušenosti.

Za tým CGfoods velkoobchod čaje a kávy Hedvika

Související příspěvky

Nad tímto přemýšlí “Bylinné čaje – víc než jen drink

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *