Čaj, Recepty, Tipy, triky, nápady

Čaj z “perel” + recept na domácí bubble tea

Čaj, mléko, sirup a sladké perly… Poznáte, čeho je to základ? Současného fenoménu s názvem Bubble tea! Vyzkoušejte si jej připravit i doma. Je to snadné a výsledek udělá dojem na hosty zejména mladšího věku.

Čaj, mléko, sirup a sladké perly… Poznáte, čeho je to základ? Fenoménu s názvem Bubble tea! Určitě si nejeden z vás někdy všiml procházející mládeže, která nese v rukou průhledný barevný kelímek s kuličkami uvnitř. Tento nápoj se stal díky svému vzhledu rychle hitem a jeho popularita pořád roste. Původně ho však prodávali lidé na tržnicích ve stáncích s čajem. Postupně se dostal až k nám, a my vám ho dnes detailněji představíme.

Co je vlastně Bubble tea?

Původ fenoménu sahá do Asie, a konkrétně jde o tchajwanský nápoj, který se objevil už v 80. letech 20. století ve městě Tchaj-čung, kde se začal podávat na tržnicích ve stáncích s čajem.

Jeho receptura spočívá v kombinaci kvalitního zeleného nebo černého čaje s mlékem či ovocem, která se doplní o žvýkací perly. Popularita tohoto nápoje prudce stoupla v 90. letech minulého století a rozšířila se dále do Hongkongu, Japonska, a přes USA až do Evropy. Dnes se Bubble tea konzumuje stejně často jako třeba smoothie, a v různých modifikovaných verzích jej najdeme ve většině nákupních centrech.

Tapiokové perly jsou základním kamenem bubble tea
Zdroj: www.vitalia.cz

Úspěch nápoje spočívá...

...hlavně v originálním, barevném vzhledu a zvědavosti lidí. Bubble tea se stal velmi rychle fenoménem sociálních sítí, kde se lidé hojně baví tím, že se s nápojem fotí a influenceři ve velkém nápoj propagují.

Chuť nápoje závisí víceméně na nás - na tom, jaké chutě preferujeme, a jak si necháme Bubble tea namíchat. Mezi v součastnosti nejoblíbenější příchutě patří jahoda, jablko, borůvka, banán nebo mango. Nápoj si lze ještě vylepšit přidáním různých sirupů, které zásadně ovlivní chuť čaje. Celkovou chuť a vzhled nakonec doladí tmavé kuličky želatinové konzistence, které se často označují jako “perly“. Tyto perly se vyrábí z tapioky a díky vaření získají specifickou strukturu. Mohou se vyrábět v různých tvarech a příchutích.

Záhada jménem tapioka

Tapioka je škrob v podobě mléčné šťávy získaný z kořene rostliny manioka, která roste v jižní Americe. V tamní kuchyni má tento škrob důležité místo, jelikož dodá rychle energii a zasytí. Jeho obdobou je u nás používaný škrob bramborový nebo kukuřičný. Tapioka je takřka bez alergenů, neobsahuje lepek, je lehce stravitelná, ale jelikož je škrob je vyšší forma sacharidů, má relativně hodně kalorií.

Ona mléčná šťáva se pak vysouší a používá se k přípravě mouky, vloček, a také perel. S tapiokovými perlami se můžeme setkat ve dvou barevných provedeních:

 • se světlými: které se vyrábí z bílé dužiny hlíz rostlinky manioka,
 • s černými: ty za svou tmavou barvu vděčí hnědému cukru, který se k nim přidává během přípravy a jsou základem již zmiňovaného Bubble tea

Tapiokové perly bez příchutě jsou běžně i v našich obchodech. Použít se dají například na tapiokový pudink, který si připravíte přidáním mléka nebo smetany, ovoce a sladidla dle chuti. Ostatně se příprava velmi podobá přípravě populárního chia pudinku.

Černé perly tapioka své barvě vděčí hnědému cukru, kteří se přidává do vaření při procesu vaření
Zdroj: www.shutterstock.com

Recept: Jak si připravit domácí Bubble tea?

Příprava Bubble tea je snadná a lze si ho vyrobit zdravější formou přímo u vás doma. Pokud použijete opravdové ovocné šťávy, kvalitní černý nebo zelený čaj a například i čerstvé ovoce, vytvoříte si tak chutný nápoj, který má navíc spoustu antioxidantů a vitamínů. Když přidáte čerstvé ovocné šťávy nebo ovoce, nemusíte použít tolik cukru či sladidel, a bude i o něco zdravější. Nápoj můžete ochutit medem, kokosovým mlékem či chia semínky.

Budeme potřebovat:

 • 100 g vařených tapiokových perel
 • 1 šálek kvalitního chlazeného černého nebo zeleného čaje dle chuti (např. černý se soursopem nebo čistý zelený)
 • 1 šálek mléka (může být kravské i jakákoliv veganská alternativa)
 • 4 kostky ledu
 • med nebo sirup dle chuti na doslazení
 • čerstvé ovoce/ovocnou šťávu (dle vašeho výběru)

Postup:

Vařte tapiokové perly asi 5 minut, dokud nevyplavou na hladinu. Poté je propláchněte studenou vodou. Takto připravené perly vložte do sklenic.

Přidejte šálek čaje, mléka, led a další ingredience, které máte rádi (čerstvé ovoce, ovocná šťáva, semínka,...)

Dále můžete nápoj dosladit medem či ovocným sirupem. Vše dobře promíchejte a hurá na něj!

Tip: Na internetu lze koupit tzv. popping boba, což jsou malé praskací kuličky plněné ovocnou šťávou. Pokud chcete vaše domácí Bubble tea přivést k dokonalosti, můžete sáhnout i po této variantě. Počítejte ale s tím, že se budete muset “plácnout přes kapsu“.

Recept si můžete přizpůsobit, jakkoliv podle vašich chutí. Můžete ovoce například rozmixovat, nebo přidat drcený led a vše promíchat v shakeru. Uděláte tak nespočet variant a vždy vyzkoušíte něco nového! Dokonce můžete čaj nahradit espressem a vytvořit tak letní kávový nápoj.

Připravte si domácí bubble tea. Bez chemických barviv a zbytečného cukru, které jsou hlavní složkou perlových čajů v nákupních centrech. Udělejte z narozeninové oslavy svého dítěte nezapomenutelný zážitek.
Zdroj: www.veggiefestchicago.org

Související příspěvky

Nad tímto přemýšlí “Čaj z “perel” + recept na domácí bubble tea

 1. Nehodlám hodnotit zásluhy – jsem v tématu spíše laik… Nicméně Váš styl vyjadřování a celkové vedení tématu mě přesvědčuje a je plusem. Budu tu častěji, s pozdravem 🙂

  1. CG Foods napsal:

   Děkujeme za povzbudivá slova 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *