Čaj, Představujeme vám...

Snídaňový čaj – není jen jeden

Snídaňové čaje. To není jen English Breakfast. ačkoli je přeci jenom nejznámější...

Kdo by neznal silný černý čaj s názvem English Breakfast. Jeho jméno má ale své opodstatnění - opravdu se doporučuje jako snídaňový čaj. To kvůli jeho výrazné chuti a poměrně vysokému obsahu kofeinu, kterým by nepohrdl ani zarytý kávičkář. Víte ale, že má ještě nejméně dva méně známé příbuzné, které jsou dokonce ještě silnější? Není černý čaj jako černý čaj...

Na „snídaňové čaje“ nedají dopustit mnozí milovníci čajů. Jsou vydatné, mají plnou chuť a také obsahují pořádnou dávku kofeinu. Proto jsou tyto čaje tak oblíbené právě k rannímu jídlu. Existují tři nejčastější typy snídaňových čajů. Patří mezi ně samozřejme anglický, irský a skotský. Jak se ale od sebe tyto čaje liší, když jsou všechny čisté a černé? Ačkoli se na první pohled mohou zdát téměř stejné, jejich chuťové profily a síla rozhodně stejné nejsou.

Snídaňový čaj je černý čaj nebo směs černých čajů, kterou si lidé nejčastěji vychutnávají k prvnímu jídlu dne. Hlavním důvodem je fakt, že jsou charakterizované jako plné, robustní a mají vysokou hladinu kofeinu. Mohou tím oslovit i pijáky kávy, kteří ráno potřebují nakopnout. Jejich silnou chuť lze zjemnit mlékem nebo cukrem. Nebo obojím.

Rozdíl mezi anglickým, irským a skotským snídaňovým čajem

U všech tří typů se jedná o směs černých čajů z různých oblastí světa, ale poměry, v jakém jsou namíchané nejsou stejné. Díky tomu se jejich chuť, síla i celkový pocit v ústech po jejich vypití výrazně liší. Tyto čajové směsi se obvykle skládají z černých čajů z následujících míst:

  • Čína
  • Srí Lanka
  • Assam
  • Keňa
  • Indonésie
English Breakfast čaj je směs černých čajů, hlavně z Cejlonu a čaje Assam.

Anglický snídaňový čaj

Původ tohoto asi nejznámějšího typu snídaňového čaje není zcela jasný. Paradoxně, mnohé zdroje naznačují, že navzdory názvu mohl být vytvořen ve Skotsku zásluhou skotského dodavatele čaje Roberta Drysdale, který se o vytvoření tohoto čaje ve stylu anglické snídaně zasloužil v roce 1892. Toto pojmenování dostal, aby bylo jasné, že se doporučuje jej konzumovat s prvním jídlem dne.

Původně obsahoval jen směs čínských černých čajů. Perfektně se hodila k tradiční anglické snídani, která obsahovala těžká jídla. Dnes se English Breakfast skládá převážně z cejlonského čaje a čaje Assam. Může také obsahovat keňský černý čaj nebo Keemun, což je čínský černý čaj s lehkou kouřovou příchutí. Celkově má tato směs jasnou chuť, je malinko svíravá a typicky také kyselá, proto je zvykem jej zjemnit mlékem.

Irský snídaňový čaj

Irish breakfast neboli irský snídaňový čaj se může skládat ze stejných černých čajů jako anglický. Hlavní rozdíl je však v jejich poměru. Irská varianta má obvykle ve směsi více lístků čaje Assam. To dává směsi načervenalý odstín a bohatý, sladový chuťový profil.

Směs Irish Breakfast je tedy o něco odvážnější a silnější než English Breakfast. V Irsku se totiž mléčné výrobky těší velké oblibě. Výrobci předpokládají, že si do ní bude chtít většina konzumentů přidat i mléko. Proto je tato směs černých čajů poměrně velmi silná.

Skotský snídaňový čaj

Do třetice se často objevuje méně známý skotský snídaňový čaj. Ačkoli tato směs není tak populární jako její dvě sestry, které jsme již popsali, skotská snídaňová čajová směs je namíchaná ze stejných druhů černých čajů. Kromě Assamu a Cejlonu se ale může skládat i z černých čajů z Indonésie nebo Číny.

Předpokládá se, že směs Scottish Breakfast byla původně vytvořena, aby překonala měkkou vodu ve Skotsku. Kvůli tomu je tato směs také nejsilnější ve srovnání s ostatními dvěma. Chuťově se podobá směsi Irish Breakfast, ale vyznačuje se dubovými tóny. Proto pokud potřebujete opravdu silný šálek čaje, sáhněte po Scottish Breakfast! Doplnit jej stejně jako English a Irish Breakfast lze mlékem a/nebo cukrem.

Existují tři hlavní druhy snídaňových čajů. I když jejich chuť záleží hodně od výrobců a jejich receptů na tyto směsi, základní charakteristiky chuti a vůně by měly být vždy přibližně stejné.
Překlad autora, původní text https://theteacupoflife.com/2021/02/english-irish-scottish-breakfast-tea-difference.html

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *