Čaj

Kdo by neznal čaj Darjeeling

Čaj, který svou chutí připomíná více víno, než jakýkoliv jiný čaj. I proto se čaji Darjeeling přezdívá „šampaňské čajů“. Ovšem ne každý Darjeeling chutná stejně. V čem je tedy jeho kouzlo?

Čaj, který svou chutí připomíná více víno, než jakýkoliv jiný čaj. I proto se čaji Darjeeling přezdívá „šampaňské čajů“. Ovšem ne každý Darjeeling chutná stejně. V čem je tedy jeho kouzlo?

Na první pohled je Darjeeling naprosto běžný černý čaj. Ačkoliv jde původem o čínský čaj, pěstuje se v oblasti Západního Bengálska v Indii, podle které získal svůj název. A právě čínská genetika smíchaná s indickým teritoriem dělá čaj tak jedinečným. I když jsou čaje Darjeeling klasifikovány jako černé čaje, jsou téměř vždy méně oxidované než typický černý čaj. Listy lze tedy zpracovat tak, že vzniká nejen jedinečný černý čaj, ale i čaje zelené, bíle nebo oolong.

Unikátní chuť čaje Darjeeling

Už od 19. století jej v Indii kultivovali do dnešní podoby. Lístky mají světlou barvu s květinovým aroma. Chuť bývá nejčastěji připodobňována k muškátovému vínu. Je lehčí a má méně svíravou chuť, než bývá u ostatních černých čajů běžné.

Svou přezdívku, jako „šampaňské mezi čaji“, tak nemá pro nic za nic, a v čajovém světě je stále vysoce ceněný. Čaje Darjeeling ze stejné plantáže ovšem mohou (a často tomu tak je) chutnat rozdílně, což je dáno několika faktory. Část z nich ovlivní příroda, tu další zase člověk.

Čaj, který svou chutí připomíná více víno, než jakýkoliv jiný čaj. I proto se čaji Darjeeling přezdívá „šampaňské čajů“. Ovšem ne každý Darjeeling chutná stejně. V čem je tedy jeho kouzlo?
Zdroj: https://www.seriouseats.com/

Jak příroda poručí

Celý sběr je závislý na rozmaru počasí, a časová období tedy nejsou pevně daná. Vedle vlivu srážek a teploty do výsledné chuti promlouvá i konkrétní poloha plantáže. Darjeeling se sbírá ve třech hlavních (více čí méně) pravidelných sklizních (flushes), které tvoří různé druhy čajů. Každé období sklizně začíná, když čajovníku vyrostou nové listy, a končí, když jsou listy sklizeny.

První sklizeň

Probíhá po zimním klidu na jaře od poloviny března do konce května. Čajové lístky jsou nejmladší, jemné a hladké. Barva čaje je světlá a čirá, a chuť jasná a výrazná s květinovými tóny. Jeden šálek takového Darjeelingu působí jako závan horského vzduchu s nádechem máty. Kvůli těmto vlastnostem bývají druhy Darjeelingu z první sklizně obecně dražší než ostatní.

Druhá sklizeň

Nastává mezi červnem a polovinou srpna. Vyzrálejší rostlina nabízí v kombinaci s teplejším počasím a unikátní topografii výrazně jiný čaj. Čajové lístky mají nafialovělou barvu a nálev má jantarovou barvu. Chuť je silná s výraznými ovocnými rysy, které připomínají hrozny. Proto se Darjeeling připodobňuje velmi často k vínu, a mnozí proto preferují druhou sklizeň před první.

Třetí sklizeň

Nazývaná též jako podzimní sklizeň probíhá od října do listopadu. Pokud přijdou nadměrné srážky dříve než se očekávalo, mohou zkrátit dobu druhé sklizně a zároveň prodloužit délku třetí o několik týdnů a naopak. Lístky jsou zpravidla větší než ty sklizené v jiných obdobích a nejsou tak chuťově výrazné. Nálev z nich má měděnou barvu a chuťově není tak jemný, jako předchozí druhy, a proto bývá o něco levnější.

Zdroj: https://www.freepik.com/

Mezi sklizeň (In-between flush) a Monzunová sklizeň (Monsoon flush) jsou ještě další dvě období, během kterých se sbírá čaj Darjeeling. Ty ale patří mezi nedůležité, jelikož takový čaj nedosahuje požadované kvality a sbírají se jen velmi malé objemy lístků. Proto se exportují jen zřídka a nejčastěji se stávají součástí Masala Chai, o kterém si také můžete přečíst v našem článku.

Nápoj na každý den, ale v mezích

I když nepatříte mezi milovníky čaje, dobrý Darjeeling je natolik zajímavý, že opravdu stojí za vyzkoušení. Čaj si nejlépe vychutnáte k snídani, během dopoledne nebo během poobědové siesty. Tento jemný čaj má přirozeně nízký obsah kalorií a lze jej snadno zařadit do zdravé výživy. Nahrazení kalorických nápojů čajem Darjeeling může pomoci při hubnutí. Navíc množství antioxidantů a polyfenolů může pomoci předcházet chronickým zdravotním stavům a zlepšit vaše celkové zdraví.

Protože je však kofeinový a bohatý na třísloviny, jeho nadměrné pití by mohlo ovlivnit váš trávicí systém a omezit vstřebávání určitých živin, jako je železo. Přesto si jej můžete snad připravit doma a má mnoho blahodárných účinků, pokud se konzumuje v mírném množství.

Do nahřáté konvice přidejte 1 čajovou lžičku sypaného čaje Darjeeling, například od značky Richard. Vařte vodu a poté ji nechte minutu nebo dvě vychladnout. Čaj zalijte vodou a louhujte tři minuty. Puristé pijí čaj Darjeeling bez mléka, cukru nebo citronu. Vy si do něj ovšem přidejte to, co vám nejvíce chutná.

Zdroje:

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *