Čaj, Tipy, triky, nápady

Dá se čajovník pěstovat doma?

Na to, že různé kvítka a bylinky si pěstujeme na zahradě, na parapetu nebo na balkóně jsme zvyklí. Kdo by pohrdl takovými domácími rajčátky nebo bazalkou. Ale co takový čaj? Můžeme si jej také vypěstovat v našich podmínkách? A bude možné si z něj uvařit i šálek domácího čaje? To je hodně otázek najednou. Nejen na ně odpovíme v následujícím článku.

Něco o čajovníku čínském Camellia sinensis

Čajovník čínský si můžete představit jako stálezelený keř nebo nižší stromek, který ovšem někdy dorůstá do výšky až 15 m. V monokultuře na plantážích a v pěstitelských oblastech se však udržuje a zastříhává pouze na výšku jen kolem 1,2 m. Má rád tropické nebo subtropické počasí – hodně horka a vlhka. Listy jsou hrubé a na větvích rostou střídavě. Dosahují délky 4–15 cm a šířky 2–5 cm. Jejich velikost je závislá na jejich stáří. Nejmladší lístky poznáte nejen dle velikosti, ale také tak, že mají na spodní straně jemné bíle chloupky.

Tento stálezelený stromek také květe a dokonce má i plody. Květy jsou veliké asi 2,5 – 5 cm v průměru. Jejich barva může být bílá nebo nažloutlá. Plody jsou tobolky s 3 pouzdry, která obsahují velká semena. Tyto semena jsou zásobníky oleje.

Pokud tedy přemýšlíte o pěstování čajovníku doma, připravte si menší květináč nebo místečko na zahradě
v polostínu, nůžky na zastřihávání, a hlavně kopec trpělivosti.

ZAJÍMAVOST: Pomalejší růst má kladný vliv na kvalitu produkce. Čajovník se pěstuje v dlouhodobých kulturách; plantáže se udržují produkční schopnost asi po dobu 30 let.

Zajímali jste se někdy, zda se čaj a tedy čajovník dá pěstovat doma? Takový domácí čaj z lístků, které jste si sami posbírali... Přečtěte si zda je to v našich zeměpisných šířkách možné a jak na to
Čajovník čínský je malý stromek, který jako jiné stromy i květe a má i svůj druh plodů. Podívejte...
Zdroj: freepik.com

Jak zasadit čajovník

Na to, aby se u vás čajovníku dařilo budete potřebovat:

  • lehký, kyselejší substrát nebo půdu,
  • polostínné místo,
  • stálou teplotu alespoň 20°C,
  • vysokou vlhkost vzduchu.

Semena čajovníku čínského Camellia Sinensis nebo někdy dokonce i malé sazeničky v květináčcích koupíte obvykle v specializovaných zahradnictvích. Semínka po přinesení domů asi na dva dny namočte do měkké vlažné vody. Teplota v místnosti by už teď měla být alespoň 20 °C.

Poté semínka přesaďte do menší nádoby, ideálně květináče, pod který dejte misku s vodou. Čajovníky potřebují vyšší vzdušnou vlhkost, proto je musíte často vlhčit. To se týká také místnosti, kde je pěstujeme. Vhodné jsou odpařovače, misky s vodou, nebo pokojové fontánky v bezprostřední blízkosti.

Rostlinky je vhodné už od začátku zaštipovat, aby se hezky větvily a vytvořily pak košaté keříky. Zaštípnuté konečky můžete použít na přípravu vlastního čaje. Substrát by měl být lehký, mírně kyselý a vždy vlhký. Ale pozor – nesmí být mokrý. K zalévání je vhodná odstátá měkká voda. Tvrdá voda s obsahem vápníků bude vašemu čajovníku škodit.

Sazeničky čajovníku zakoupíte například v specializovaných zahradnictvích
Zdroj: freepik.com
Plody čajovníku obsahují semena, které jsou bohaté na oleje. Krom toho, že si je můžete zasadit, se z nich dělá i olej na vnější použití.
Zdroj: leaflogictea.com

Jak sklízet lístky na vlastní čaj

Lístky vašeho domácího čajovníku budete moci pravidelně sklízet po dvou až třech letech růstu. Ve stejném období je vhodné rostlinku také přesadit do o něco většího květináče. I když čajovník je zelený po celý rok, ideální čas pro sklizeň je začátkem a koncem léta. Sklízejte vždy 2-3 koncové lístky na každé větvičce. Ty budou nejmladší a nejkvalitnější.

Při sběru čajových lístků se odtrhávají vždy 2 až 3 vrchní lístky. Jsou nejmladší a nejkvalitnější. Příkladem jsou například cejlonské čaje Hyson

Sušení

Před tím, než s nadšením začnete sklízet a sušit vaše vlastní čajové lístky, byste měli vědět, že nebudou chutnat tak, jak jste zvyklí u těch, které se získávají z rostlin pěstovaných ve vyhlášených světových lokalitách. Důvodem jsou samozřejmě méně vhodné podmínky našich zeměpisných šířek. Cejlonský čaj chutná tak skvěle, protože má dokonalé podmínky.

Sesbírané lístky rozprostřete na mřížku nebo síto, aby kolem nich mohl proudit vzduch a nechte zavadnout. Tím se z nich začne odpařovat voda a jsou měkčí. Poté co lístky zavadnou, je na programu rolování. V profesionální výrobě speciální stroj lístky mačká, aby listové buňky tlakem praskaly a buněčná šťáva mohla lépe oxidovat. Tento proces můžete zkusit napodobit například pomocí hmoždíře.

Čajové lístky nechejte fermentovat na vzduchu, což trvá asi jednu až dvě hodiny. Dobou fermentace si sami určíte, jestli budete chtít černý, zelený nebo bílý čaj. Poté se čaj vysušuje horkým vzduchem, aby nezačal plesnivět. V domácích podmínkách lístky ale můžete zkusit umístit na zmíněné síto a nechat na teplém suchém místě, nejlépe na slunci.

Usušené lístky pak zalijete horkou vodou, necháte louhovat. Přidat k němu můžete třeba kousky sušeného ovoce a hrnek vašeho vlastního čaje je na světě!

Jak sami vidíte, vypěstovat si vlastní čaj není jednoduché a vůbec to není na jeden rok. O rostlinku čajovníku se musíte řádně starat a dbát na dodržování základních potřeb jako je lehká a kyselá půda, dostatek světla a vlhkosti. Také je potřeba ji zastřihávat a doplňovat živiny například humusem.

To, zda výsledek tohoto snažení bude mít požadované výsledky navíc není úplně zřejmé, jelikož klíčovým prvkem přípravy čaje je sušení a fermentace, které probíhá za přísně kontrolovaných podmínek teploty a vlhkosti vzduchu. V domácích podmínkách není lehké je napodobit. Na druhou stranu, stálezelený stromek bude určitě hezkou ozdobou vašeho obýváku a raritní zajímavostí pro vaše návštěvy.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *