Tea

10 přínosů bílého čaje

10 přínosů bílého čaje

Bílý čaj je jeden z nejjemnějších druhů čaje, protože je minimálně zpracováván, tedy minimálně fermentován (oxidován) ze všech čajů, čímž si uchovává vysoké množství antioxidantů. Není tedy divu, že většina vědeckých studií poukazuje právě na jeho zdravotní benefity. Bílý čaj vám může pomoci snížit riziko srdečních chorob, bojovat proti stárnutí pokožky a dokonce pomáhat při hubnutí.

Bílý čaj, stejně tak jako čaj zelený, černý, oolong i třeba pu-erh, pochází z rostliny Camellia sinensis, stálezeleného keře původem z Číny a Indie. V průběhu času se z čajovníku Camellia sinensis vyvinulo stovky kultivarů a hybridů, kteým se daří v různých geografických oblastech světa.

Pití čaje obecně je často považován za prospěšné z několika důvodů. Zdravotním přínosům černého a zeleného čaje jsme se již věnovali. V tomto článku se podíváme na přínosy bílého čaje. Vypíchli jsme pro vás 10 nejdůležitějších z nich.

1. Silné antioxidační účinky v boji s volnými radikály

Bílý čaj je bohatý na druh polyfenolů nazývaných katechiny.

Polyfenoly jsou molekuly pocházející z rostlin, které fungují jako antioxidanty v těle. Antioxidanty chrání buňky před poškozením volnými radikály. Volné radikály mohou být produktem normálních metabolických procesů v těle, ale také mohou vznikat z vnějších zdrojů, kterými jsou znečištěné ovzduší, kouření, ultrafialové záření nebo toxiny. Přirozeně se tělo brání volným radikálům pomocí antioxidantů, které neutralizují jejich účinky a chrání buňky před poškozením.

Přestože jsou volné radikály přirozenou součástí tělesných procesů, přílišné množství volných radikálů a nedostatek antioxidantů může vést k nadměrnému poškození buněk a ke vzniku různých onemocnění, jako jsou chronický zánět, srdeční choroby, rakovina nebo neurodegenerativní choroby.

Důležitou roli hrají právě antioxidanty, které neutralizují volné radikály a chrání tělo před jejich negativními účinky.

Potraviny bohaté na antioxidanty (ovoce, zelenina, byliny a některé čaje) mohou pomoci snižovat poškození volnými radikály a udržovat zdraví.

Dle různých studií se bílý čaj řadí mezi nejlepší druhy čajů v boji s volnými radikály. Podobné antioxidační účinky má potom i zelený čaj.

2. Snížení rizika srdečních chorob

Polyfenoly, jako ty nalezené v bílém čaji, mohou pomoci snížit riziko srdečních chorob tím, že uvolňují krevní cévy, posilují imunitu a zabraňují oxidaci “špatného” LDL cholesterolu.

Při analýze pěti studií vědci zjistili, že lidé, kteří vypili tři a více šálků čaje denně, měli o 21 % nižší riziko srdečních chorob.

Přestože tyto výsledky naznačují, že bílý čaj může snížit riziko srdečních chorob, je také důležité provést další změny životního stylu pro zdravé srdce. To zahrnuje konzumaci více ovoce a zeleniny, pravidelné cvičení a dostatek odpočinku.

3. Může pomoci při hubnutí

V souvislosti s hubnutím, je zelený čaj často tím prvním čajem, na který si vzpomenete. Nicméně, bílý čaj může být stejně účinný, pokud jde o spalování tuku.

Oba čaje obsahují podobné množství kofeinu a katechinů, jako je epigallokatechin galát (EGCG), látka v zeleném čaji spojená se spalováním tuku. Tyto látky společně mají synergický účinek.

Například testovací studie ukázala, že extrakt z bílého čaje dokázal stimulovat rozklad tuku a zabránit vytváření nových tukových buněk. To bylo z velké části díky EGCG. Další studie naznačují, že bílý čaj může pomoci zvýšit metabolismus o dalších 4–5 %. To by mohlo znamenat spálení dalších 70–100 kalorií denně.

Věděli jste?

4. Pomáhá chránit vaše zuby před bakteriemi

Kromě katechinů je bílý čaj i skvělým zdrojem fluoridů a tříslovin. Kombinace těchto molekul může pomoci posílit zuby v boji proti bakteriím, negativním vlivům cukru a zubnímu povlaku.

5. Bílý čaj obsahuje látky, které by mohly bojovat proti rakovině

Provedené testy a studie naznačují, že bílý čaj by mohl mít protirakovinotvorné účinky. Prozatím byly provedeny jen testy ve zkumavkách, kdy např. extrakt bílého čaje zapříčinil smrt buněk několika typů plicního karcinomu nebo byl schopen potlačit růst buněk kolorektálního karcinomu (rakovina tlustého střeva) a zabránit jejich šíření, přičemž antioxidanty obsažené v extraktu bílého čaje také chránily normální buňky před poškozením škodlivými molekulami.

Než budou vědci schopni říci, jak bílý čaj dokáže potlačit rakovinotvorné buňky, je třeba provést více studií na lidech. Nicméně, pokud zahrnete bílý čaj do vaší rutiny pití čaje už teď, můžete svou imunitu jen posílít.

6. Bílý čaj může snížit riziko rezistence vůči inzulinu

Inzulin je velmi důležitý hormon. Pomáhá přenášet živiny z krevního řečiště do buněk, kde jsou buď použity nebo uloženy pro pozdější využití.

Bohužel někteří lidé přestávají reagovat na inzulin a stávají se vůči němu rezistentní. Rezistence vůči inzulinu je velmi častá a souvisí s mnoha chronickými onemocněními, včetně diabetu 2. typu, srdečních onemocnění nebo metabolického syndromu.

Studie prokázaly, že polyfenoly, jako ty obsažené v bílém čaji, mohou snížit riziko rezistence vůči inzulinu a že EGCG a další polyfenoly obsažené v bílém čaji mohou zlepšovat účinky inzulinu a předcházet vysokým hladinám cukru v krvi.

7. Látky v bílém čaji mohou chránit před osteoporózou

Osteoporóza je častá u starších osob a může vést až ke zlomeninám.

Osteoporóza je zdravotní stav, při kterém se kosti stávají dutými a pórovitými. Dle dosavadních zjištění volné radikály a chronická zánětlivá reakce mohou urychlit osteoporózu, neboť potlačují buňky podporující růst kostí a podporují buňky rozkládající kosti.

Velké množství katechinů obsažených v bílém čaji bojují proti těmto rizikovým faktorům a dle předpokladů potlačují buňky, které rozkládají kosti.

8. Může pomoci bojovat proti stárnutí pokožky

Přirozeně, v průběhu let kůže strácí na elasticitě a stává se vrásčitější. Na stárnutí pokožky se podílí tzv. vnitřní a vnější stárnutí.

Vnější stárnutí je způsobeno vnějšími faktory, kterým je např. sluneční UV záření a vnitřní stárnutí, neboli přirozené stárnutí, je zapříčiněno různými faktory uvnitř našeho těla, které mohou způsobit např. volné radikály či určité enzymy – elastáza a kolagenáza – poškozující vláknitou síť kůže, která obvykle pomáhá udržovat její pevnost a napjatost.

Látky obsažené v bílém čaji mohou pomoci chránit vaši kůži před účinky jak vnitřního, tak vnějšího stárnutí. Vědci zjistili, že aplikace extraktu z bílého čaje na kůži přispěla k ochraně kůže před škodlivými účinky slunečního UV záření a že polyfenoly dokázaly snížit riziko poškození vláknité sítě kůže.

9. Může pomoci chránit před Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou

Polyfenol EGCG přispívá ke snížení rizika vzniku Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby tím, že potlačuje volné radikály, snižuje zánět a další rizikové faktory (např. špatně složené a shlukované proteiny) těchto chorob.

Studie ukazují, že lidé, kteří pijí čaj, mají o 15 % nižší riziko Parkinsonovy choroby než lidé, kteří čaj nepijí a že pití čaje denně je spojeno s 35% nižším rizikem mozkových poruch, jako je Alzheimerova choroba.

10. Bílý čaj je snadný na přípravu

Býlí čaj není jen zdravý, ale také velmi jednoduchý na přípravu.

V případě sypaného čaje, stačí bílý čaj zalít horkou vodou o teplotě 75-85°C a nechat louhovat 5 až 8 minut.

Příprava bílého čaje

Bílý čaj je nabitý antioxidanty, což z něj činí neuvěřitelně zdravý čaj.

Studie spojují bílý čaj a jeho složky s různými zdravotními přínosy, včetně sníženého rizika vzniku srdečních chorob a rakoviny. Také vám může pomoci zhubnout.

Bohužel, bílý čaj nebyl tolik studován jako jiné čaje, například zelený čaj, protože není tak populární. Více studií na lidech by pomohlo objasnit jeho zdravotní přínosy.

Obecně vzato je bílý čaj skvělým doplňkem stravy a je snadno připravitelný. Má jemnou, přesto osvěžující chuť a lze jej pít jak teplý, tak jako studený nálev.

Source:
www.freepik.cz
https://www.healthline.com/nutrition/white-tea-benefits

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *