Tea, Tips & tricks

Jaký čaj zvolit k filmu a seriálu?

Jaký čaj vybrat k filmu

Víkend před námi a my jsme nostalgicky v kanceláři zavzpomínali, jak ještě za dob půjčoven DVDček, jsme si domů půjčovali filmy na víkend. Večer jsme si vždy pustili film a nachystali něco k jídlu a pití. Většinou jsme si uvařili čaj. A právě tato zkušenost nás motivovala k připravení následujícího článku.

Zapřemýšleli jsme za vás, vybrali pár filmů a seriálů a napárovali jsme je s různými druhy čaje. K daným titulům jsou čaje vybrány pocitově tak, aby byla vytvořena určitá smyslová spojitost,  podtrhující náladu a tón každého filmu. Do komentářů se s námi můžete pak podělit o vaše zkušenosti a tipy.

Harry Potter – masala chai s mlékem a medem ala máslový ležá

Snad nejslavnější filmová série o mladém čaroději. V každé knize se píše o výborném máslovém ležáku, který se pije v Děravém kotli. Podle nás by se ke sledování filmů skvěle hodil čaj Masala chai, který je kořeněný, silný, podávaný s medem a mlékem. Za nás skvělý podzimní nápoj na zahřátí v pochmurných deštivých dnech

Bridgertonovi – zelený či černý čaj

Historický seriál na Netflixu, který sklízí obrovské ohlasy a je s ním neodmyslitelně spjaté pití čaje. Při čaji řeší dámy své problémy, starosti i radosti. Podává se v nádherných šálcích obvykle s něčím sladkým k zakousnutí. Na počátku 19. století, tedy období, do kterého je seriál zasazen, byl v Anglii velice rozšířeno pití čaje. Již v 17. století si Angličané tak oblíbili čaj, že předčil anglické pivo jako národní nápoj.

Deník Bridget Jonesové – bílý čaj nebo zelený čaj s příchutí mojito

Romantická komedie v hlavní roli s Renée Zellweger, sledující příběh Bridget Jonesové, mladé ženy ve třicátých letech, která se snaží najít lásku a vyrovnat se se svými vlastními nedostatky. Bridget je neohrabaná, upřímná a často se ocitá v trapných situacích. Deník Bridget Jonesové je příběh o lásce, sebeakceptaci a hledání štěstí ve všedním životě, který vás zaručeně rozesměje. Vhodným kandidátem na párování se jeví bílý čaj – čaj známý svými jemnými chutěmi a květinovými podtóny. Nabízí lehkou a osvěžující chuť, která může doplnit romantický charakter filmu. Bílý čaj má také nízký obsah kofeinu, což ho činí skvělou volbou pro relaxační filmový večer. Naopak těm z vás, kteří by se ocitali s rozumem v koncích, doporučujeme přiostřit např. zeleným čajem s příchutí mojita.

Ztraceni v překladu - zelený čaj s jasmínem

Ztraceni v překladu je nádherný film známý svou hloubavou atmosférou a prozkoumáváním kulturního nesouladu. Vypráví příběh dvou cizinců, které ztvárnili Bill Murray a Scarlett Johansson, kteří naváží nepravděpodobné přátelství během pobytu v Tokiu. Uklidňující atmosféra a introspektivní tón filmu ho činí dokonalou volbou pro relaxační večer.
K filmu doporučujeme zelený čaj s jasmínem. Zelený čaj nabízí lehkou a osvěžující chuť, zatímco jemná vůně jasmínu zvyšuje smyslový zážitek. Tato kombinace připomíná klidnou atmosféru filmu a zachycuje podstatu japonské kultury vyobrazené ve filmu.

Stranger Things – mátový čaj

Stranger Things je populární seriál od Netflixu zasazený do 80. let. Sleduje skupinu dětí ve fiktivním městečku Hawkins v Indianě, které se setkávají s nadpřirozenými jevy a paralelním světem nazvaným The Upside Down. Seriál plný nostalgie, napětí a tajemství kombinuje v sobě prvky sci-fi, hororu a dobrodružství, který bere diváky na vzrušující a srdcervoucí cestu. Seriál Stranger Things doporučujeme kombinovat s mátovým čajem, který nabízí osvěžující a chladivý zážitek, doplňující tajemnou a napínavou atmosféru seriálu.

Avengers: Endgame – černý čaj Assam

Pro nadšence „Marvelovek“ jsme vybrali film Avengers: Endgame, akční film spojující soubor oblíbených komiksových postav v hraném filmu – Iron man, Captain America, Spider-Man, Thor, Hulk, Thanos a mnoho dalších. Intenzitě a akčnímu charakteru filmu by se mohl vyrovnat černý čaj Assam. Tento silný černý čaj z oblasti Assam v Indii má odvážnou a sladkou chuť, která vám pomůže udržet energii během epického dobrodružství.

The Crown – černý čaj Earl Grey

The Crown je kritiky uznávaný seriál, který vypráví příběh královny Alžběty II. Poskytuje pohled za kulisy osobních a politických výzev, kterým čelí královna a královská rodina během různých období. Jemnost a elegance čaje Earl Grey dokonale odrážejí vznešené prostředí a sofistikovanost zobrazenou v seriálu. Černý čaj Earl Grey je klasický černý čaj s příchutí bergamotového oleje, který je známý svou citrusovou a květinovou vůní.

Black Panther – ibiškový čaj

Black Panther je průlomový superhrdinský film, který oslavuje africkou kulturu a zkoumá témata identity a moci. Doporučujeme ho spojit s čajem z ibišku, bylinným čajem s kyselou a ovocnou chutí. Hluboká červená barva ibiškového čaje odráží vizuální estetiku filmu, zatímco jeho osvěžující kyselá chuť dodává vašemu filmovému zážitku zvláštní šmrnc.

Ozark – zelený čaj Gunpowder

Ozark je napínavý kriminální drama, které se točí kolem rodiny Byrde. Poté, co se jejich plán na praní špinavých peněz zkrachuje, finanční poradce Marty Byrde přesouvá svou rodinu do Ozarku, aby pracoval pro mexický drogový kartel. Jejich životy se tak odehrávají v nebezpečném světě organizovaného zločinu, kde setkávají se nejrůznějšími kriminálníky, navazují podvodné vztahy a bojují o své bezpečí. Temnému a napínavému tónu této série by se mohl vyrovnat čínský zelený čaj Gunpowder, známý pro svou kouřovou a intenzivní chuť, nabízející tak úchvatný a pohlcující zažitek z pití čaje.

Anne with an E – černý čaj s mlékem

Tento seriál je zasazen též do 19. století, ale z pohledu rolníků a nižších vrstev. Spojený s ním je pití čaje při příchodu z pole po těžkém dni plném dřiny. Černý čaj s mlékem byl vzpruhou a lidé si ho velice vážili. Takže pokud se plánujete na seriál dívat, udělejte si konvici silného čaje a pozvěte své přátele. Určitě to bude stát za to.

žárovka

Proč se vlastně začal pít čaj s mlékem? Když se čaj v 18. století do ostrovního království dostal, tamní obyvatelé si jej zpravidla nemohli dovolit pít z originálního čínského porcelánu, a k servírování tedy používali levnější náhražky. Jemný materiál však při kontaktu s vroucí tekutinou praskal, proto na dno šálku nejprve vlili studené mléko.

Narcos – ne čaj, ale kolumbijská káva

Pokud si chcete navodit co nejrealističtější atmosféru z prostředí filmu, zvolte kolumbijskou kávu.
Narcos je kriminální drama, které zkoumá vzestup a pád notorických drogových kartelů v Latinské Americe, s hlavním zaměřením na vzestup kolumbijského drogového bosse Pabla Escobara. Seriál prozkoumává propojenou síť drogového obchodu, korupci a úsilí strážců zákona o zničení zločineckých impérií. Kolumbijská káva je známá svými bohatými chutěmi a robustními, povzbuzujícími aromatickými vlastnostmi, které vám umožní se lépe ponořit do intenzivního světa seriálu Narcos.

Jíst, meditovat, milovat – ovocný čaj

Když si vzpomeneme na tento skvělý film, představíme si ovocný čaj s čerstvým ovocem a ledem, který se ke sledování filmu skvěle hodí. V části, kde je hrdinka na nějaký čas v Itálii by se samozřejmě také skvěle hodil šálek lahodné italské kávy. Víte, že ovocný čaj ve skutečnosti vůbec není čaj? Čajem se označuje pouze nápoj z rostliny čajovníku. Takže by se spíše mělo říkat ovocný nečaj?

Game of Thrones – černý čaj Pu-erh

Světoznámý seriál Game of Thrones, u nás známý jako Hra o trůny, je komplexní a temný fantasy seriál plný politických intrik, mocenských bojů a epických bitev. Odstíny čaje Pu-erh, jehož chuť je odvážná a silná s tóny země a dřeva, se skvěle hodí k surové a intenzivní atmosféře seriálu.
Čaj Pu-erh prochází unikátním fermentačním procesem, který mu dává specifickou chuť a charakter. Často dozrává několik let, což přidává do jeho chuti hloubku a komplexnost. Zemité tóny čaje Pu-erh mohou umocnit dramatičnost a přidat dotek autenticity vašemu zážitku ze sledování.

Babička – bylinkový čaj

Odskok od temna k české klasice. Naše jedinečná a skvělá Babička od Boženy Němcové. U sledování tohoto veledíla nám hned přijde chuť na bylinkový čaj. Nejlépe z bylinek nasušených ručně s nějakou léčivou směsí, jak to dělávaly naše babičky a prababičky. Tipy a triky ke sběru najdete v článku o bylinném čaji – krok za krokem

The Witcher - Darjeeling

“The Witcher” je fantasy seriál založený na knižní sérii od Andrzej Sapkowskiho. Sleduje dobrodružství Geralta z Rivie, loveckého čaroděje zvaného Witcher, ve středověkém světě plném magie, mýtických bytostí a politických intrik. K tomuto seriálu byste mohli zvážit lehký, jemnější indický černý čaj z oblasti Darjeeling, který má květinovou chuť s náznakem muškátového oříšku. Tento čaj přináší kontrast k temným a mystickým tématům seriálu a dodá sledování jemnost a sofistikovanost.

Divočina - Rooibos s mlékem a medem

Vyprahlá země, sebepoznání, fyzické i psychické vyčerpání a chůze. Ke sledování tohoto filmu bych si připravila čaj Rooibos, který skvěle ladí s mlékem a medem. Klidně si ho také připravte v ledové variantě. Rooibos existuje zelený, kdy se rostlina zpracovává velice rychle a není vystavena tolik nepřízni počasí. Červený rooibos je pěstován déle je více vystaven slunci, teplu a vlhku. Oba nápoje jsou bez kofeinu.

Přátelé – heřmánkový čaj

posledním seriálem tohoto článku jsou Přátelé. Notoricky známý sitcom sleduje životy šesti přátel – Moniky, Rosse, Chandlera, Joeyho, Rachel a Phoebe – a jejich dobrodružství v dospělosti, vztazích a kariéře v New Yorku. S vtipným humorem, osobitými postavami a ikonickými hláškami seriál zachycuje podstatu přátelství, lásky a všedních radostí a starostí, čímž se stává nadčasovým seriálem. Při sledování seriálu vám může chvilky zpříjemnit heřmánkový čaj nebo čaj masala. Heřmánek je známý svými uklidňujícími vlastnostmi. Má jemnou a květinovou chuť, která pomáhá vytvořit uvolněnou a pohodovou atmosféru během sledování seriálu. Heřmánkový čaj se často pije večer nebo před spaním, a proto je ideální volbou pro relaxaci a užití si lehkých a komediálních okamžiků v seriálu.

V tomto článku jsme se více rozepsali, než jak je tomu obvykle. Věříme ale, že tyto kombinace čaje mohou zvýšit vaše potěšení z těchto populárních filmů a seriálů tím, že vytvoří smyslovou spojitost, která doplňuje témata, nálady a tóny každého z nich.

Viděli jsme všechny tyto filmy a seriály? Hodí se vám k sobě vybrané kombinace? A jaké další kombinace filmů, seriálů a čaje byste vytvořili vy?

Sources:
https://www.oriental.cz/a/historie-caje
https://www.stoplusjednicka.cz/ritual-o-pate-proc-si-britove-pridavaji-do-caje-mleko
https://www.netflix.com/cz/
http://www.unitea.cz/uzitecne-informace/archiv-clanku/rooibos-i-historie-a-puvod/

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *