Ostatní, Čaj

Konvice s nastavitelnou teplotou a vaření čaje

Konvice s nastavitelnou teplotou a vaření čaje

Rychlovarné konvice s nastavitelnou teplotou vody a různými dalšími funkcemi je výdobytkem moderní doby. Na první pohled se zdá, že milovníkům zelených čajů a dalších nápojů, které se zalívají vodou o teplotě nižší než je bod varu, svítá na lepší časy. Komu by se přeci chtělo hlídat teplotu vody v konvici například pomocí teploměrů do trouby... Opravdu jsou ale tyto nové typy konvic tak dokonalé a úžasné? Posvítili jsme si na ně.

Jak rychlovarná konvice funguje?

Ačkoliv rychlovarnou konvici používáme běžně a i několikrát denně, není od věci si její mechanismus představit. Má obvykle dvě části. Vlastní tělo konvice a podstavec s přívodním kabelem. Během ohřevu vody je zapotřebí aby bylo tělo na podstavci a ten bezpečným způsobem elektricky připojen. Tím pádem je možná bezproblémová manipulace s tělem rychlovarné konvice.

Konvice je vybavena bimetalovým spínačem, který po dosažení bodu varu odpojí přívod elektrické energie. Tento spínač také slouží jako bezpečnostní pojistka a ochrana proti případnému požáru. Rovněž zabraňuje tomu, aby konvice byla v provozu bez vodní náplně. Nyní existují i konvice s nastavitelnou teplotou, které mohou omezovat ohřev vody na teplotu nižší, než je bod varu.

rychlovarná konvice s nastavitelnou teplotou - je vhodná na vaření čaje?

Rychlovarná konvice bez možnosti nastavení stupňů

U černého a bylinného čaje je to bez problému - zalévají se obvykle vodou o teplotě 100°C. Ale co když si chcete připravit zelený čaj, který je by se měl zalévat 70°C – 80°C vodou? A stejně tak filtrovaná káva a takzvaný "turek" by se také měly zalévat ne úplně vařící vodou (doporučuje se zhruba 93 °C – 95 °C).

Naše tipy a doporučení pro takovou situaci:

  • Vodu nechte převařit. Poté odklopte víko konvice a nechte vodu odstát. Pro zelený čaj cca 1,5 minuty, pro kávu stačí necelá minuta.

Další tip, který se dá jednoduše použít:

  • Připravte si hrneček, do kterého si chcete udělat čaj. Nechte vodu dovřít, poté nalévejte z větší výšky a až po cca 20 vteřinách vložte čajový sáček nebo sypaný čaj. Voda se díky pomalému nalévání a studeným stěnám hrnečku rychle zchladí a dosáhne požadovaných 70 °C – 80 °C.

Rychlovarná konvice s nastavitelnou teplotou a funkcí udržení teploty

Jednoduše nastavíte požadovanou teplotu vody, konvice cvakne a vy zaléváte jakýkoliv nápoj. Zní to skvěle. Ovšem aby váš oblíbený zelený čaj neztratil nic ze své kvality, je dobré, aby voda byla převařená. Když voda přejde varem, zmizí z ní těkavé látky a plyny. Pokud však používáte vodu kojeneckou či destilovanou, převaření vody nemusíte vůbec řešit a můžete si nastavit libovolnou teplotu.

Dobrým pomocníkem u vylepšených varných konvicí, je ovšem určitě funkce “keep warm nebo-li funkce, která vám po určitou dobu udržuje tu správnou teplotu vody pro zalití čaje či kávy. Skvěle se tato funkce osvědčí například při home office, kdy máte znenadání důležitý hovor či jste zrovna v pracovní flow, a na vodu úplně zapomenete.

Jak je tedy zřejmé, běžná i konvice s nastavitelnou teplotou mají své výhody a nevýhody.

Pozor: nepřevařujte stejnou vodu víckrát. Hromadí se v ní látky, které by vašemu tělu neprospěly jako arsen a dusičnany

Jak teplou
vodou zalévat
jednotlivé
čaje a kávu?

(jedná se o obecné hodnoty, vždy se řiďte pokyny na vašem čaji nebo kávě)

teploměr konvice s nastavitelnou teplotou a vaření čaje

100°C

100°C

100°C

70-80°C

65-75°C

100°C

95°C

80-85°C

do 80°C

92-95°C

Když se tedy rozhodnete, že je čas si pořídit novou rychlovarnou konvici, na výběr máte ze dvou možností. Uvažujete o koupi dražší varianty konvice s nastavitelnou teplotou? Pak určitě myslete na to, že k uvaření dobrého čaje bez ztráty kvality bude potřeba mít po ruce kojeneckou nebo destilovanou vodu. Pokud se vám kojeneckou vodu vláčit z obchodu nechce, dbejte na to, aby voda vždy přešla bodem varu. Z vody tak odstraníte bakterie a další látky, které snižují kvalitu vašeho oblíbeného šálku čaje. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *