Ostatní, Tipy, triky, nápady

V čem pěstovat bylinky? Krásný květináč si vyrobíte i sami doma

jak vyrobit květináč

V našich podmínkách se bohužel nedají pěstovat bylinky po celý rok na zahradě, jako třeba v jižnějších částech Evropy. Čím dál častěji se tak lidé starají o bazalky a rozmarýny na parapetu, jelikož čerstvé bylinky jsou prostě nenahraditelné. A proč je nemít v „homemade“ květináčích? Vybrali jsme levné a skutečně nápadité varianty, jak si snadno vyrobit květináč, který se bude hodit k vám domů.

Využijte staré nádobí

Osobní sbírka různých hrníčků, konviček nebo misek se v mnoha domácnostech tradičně rok co rok rozrůstá o nové. Ať už jste sami natrefili na kousek, který prostě musíte mít, nebo vám jej někdo daroval, možná máte všelijakého nádobí i vy skutečně nadbytek. Možná dokonce uvažujete o vyhození několika z nich. Proč jej ale nevyužít jinak? Pro pěstování bylinek jsou perfektní a potěší i svým vzhledem.

V ideálním případě najděte takový hrnek, do kterého se vejde plastový květináček, kvůli snazší péči o bylinku, především při zalívání. Jinak samozřejmě stačí do zvolené nádoby nasypat hlínu, zasadit semínka a poctivě lehce zalévat nebo pravidelně kropit rozprašovačem.

Je ovšem nutné přizpůsobit danou bylinku rozměrům nádoby, která by měla poskytnout dostatek prostoru kořenům, a neměla by se převrhnout. Na rozdíl od květináče ale ve spodní části nejsou díry, proto dejte na dno kamínky, kvůli lepší stabilitě a případné nadbytečné vodě, aby se vaší bylince dobře dařilo.

Zdroj: Cityscape-Bliss.com

Co se skořápky? Na klíčky!

Skořápky od vajec můžete využít nejen o Velikonocích. Dají se z nich totiž vyrobit jednoduché, ale velmi líbivé truhlíčky na drobné bylinky a klíčky. Nejvhodnější jsou velká vejce rozbitá ve vrchní části. Aby se tyhle minikvětináčky nekácely, využijte pro jejich upevnění plato od vajec nebo stojánek.

Dobře omyté skořápky naplňte zhruba do poloviny vhodnou zeminou, a zasaďte vybranou bylinku. Jsou jako dělané především pro osení a rostliny, které se pěstují pro sklizeň klíčků, jako například řeřicha setá. Prostor bude samozřejmě poměrně malý, ale vajíček můžete mít kolik jen budete chtít! Do výroby zapojte i děti, a společně nové květináčky pomalujte barvami, které se vám budou u okna líbit.

Pokud jste skořápky již vyhodili, nebo se vám vajíčka nepodařilo vhodně rozbít, můžete použít i kartonový obal, ve kterém jste vajíčka pravděpodobně koupili. Pouze musíte dát pozor při zalévání. Příliš mnoho vody by mohlo papír promočit a nadělat tak nepořádek. Takovýto trhulík je jako dělaný především pro klíčení nových rostlinek. Sázet do nich můžete prakticky co vás napadne, od jahod přes chilli papričky až po okrasné květiny.

Zdroj: ireceptar.cz

skořápky pro klíčení
Zdroj: ireceptar.cz
obal z vajec pro klíčení
Zdroj: freepik.com

Vyzdobte starý květináč

Zdroj: JohannysKitchen.com

Možná i vy máte doma několik květináčů, které ale už nevypadají podle vašich představ, nehodí se vám do interiéru, nebo jsou poněkud poničené. To ale neznamená, že byste je měli vyhodit. Právě takové se na bylinky pěstované u okna hodí přímo perfektně, jen o tom ještě nevíte. Vedle starého květináče budete potřebovat silný konopný provázek (popřípadě motouz nebo cokoliv podobného) a vteřinové lepidlo nebo tavnou pistoli.

Začít můžete ze spodní i z vrchní části květináče, volba je jenom na vás. Naneste lepidlo na květináč a přilepte konec provázku. Poté postupně obmotávejte květináč dokola. Dle potřeby nanášejte lepidlo na květináč a předchozí vrstvu provázku a přitom novou vrstvu vždy dobře přitlačte a utáhněte. Vyhnete se tak sklouznutí provázku, nebo prázdným místům na květináči. Až budete mít obmotané stěny květináče od vrchu až dolů, přilepte konec provázku a zbytek odstřihněte.

Během pár minut se starý květináč proměnil v ideální nádobu na vaše bylinky. Na květináč můžete rovněž přivázat lístek s popiskem, co v něm budete pěstovat, nebo jednoduše zapíchnout špejli s cedulkou do hlíny.

TIP: Pokud se vám líbí původní barva květináče, můžete jej obmotat třeba jen do půlky. Přírodní provázek bude vypadat v kombinaci s hliněným podkladem parádně. A místo hliněného se dá použít i plechový.

Zavařovačky? Máme!

diy truhlík na bylinky
Zdroj: realhomes.com

Kdo by doma neměl několik zavařovaček, nebo prázdných sklenic od marmelád, kyselých okurek a tak dále. Napadlo vás někdy je ale využít jako květináč na bylinky? Dost možná ne, a přesto je to skvělý nápad.

Na dno sklenice dejte hrst kamínků, nasypte zeminu a zasaďte bylinky. Na přední část můžete nalepit popisovací štítky (jsou dostupné ve většině papírnictvích) nebo jenom popsat bílým fixem, který se bude na sklenici s černou hlínou pěkně vyjímat. Závit pak obmotejte provázkem nebo stužkou dle libosti, a máte hotovo. Zručnější mohou vyříznout velký otvor ve víčku a našroubovat jej zpět. To dodá (v případě že je víčko hezké) květináči originální vzhled.

Plechovky, které zabaví i děti

Je skvělé, když do výroby něčeho do domácnosti můžete zapojit i děti. Přesně to je případ květináčů z použitých plechovek, které si vyrobíte v pár jednoduchých krocích.

  • Nejprve vyberte vhodné plechovky a pořádně je vymyjte.
  • Pozor, některé mají ostré hrany, a proto je raději například kombinačními kleštěmi vmáčkněte dovnitř, abyste se při manipulaci s nimi nepořezali.
  • Když jsou plechovky suché, je čas na natírání. Použijte barvu vhodnou na všechny povrchy, jelikož například tempery nejsou pro tyto účely ideální.
  • Plechovku můžete vyzdobit různými obrázky, děti mají plnou hlavu nápadů, co by mohly na květináč nakreslit.

Než barva zaschne, je ideální čas na přípravu popisků k jednotlivým bylinkám. Můžete popsat samotnou plechovku, zavěsit na ni popisek na provázku, zapíchnout špejli s vlaječkou nebo si názvy vyrobit pomocí dřevěných špachtlí a razítek. Špachtle nebo lékařské lopatky jsou dostupné ve spoustě obchodech i lékárnách, a razítka s abecedou jsou součástí běžné výbavy každého dítěte. Jinak je najdete v papírnictvích.

Když je barva zaschlá, udělejte do dna plechovky několik děr (otvírákem nebo i vrtačkou), aby se v ní nehromadila přebytečná voda a kořeny neplesnivěly. Pokud vrtačka není váš kamarád,  vyplňte dno kamínky. Pak už jen přidejte zeminu a bylinku, do hlíny zapíchněte dřívko s popisem a funkční dekorace je hotová.

Zdroj: thejoyofplants.co.uk
jak zabavit děti
Zdroj: somewhatsimple.com

Bonusový tip!

V naší nabídce najdete spoustu pěkných plechových krabiček, které můžete po vypití čaje nebo kávy uvnitř využít jako květináče na bylinky. Stačí pouze udělat několik děr do dna, přidat zeminu a vybranou bylinku. Krásně se budou vyjímat především krabičky z jedné sady, jako například od značky Hyson s velkými čajovými lístky uvnitř. Pokud se vám budou více líbit papírové tubusy, je potřeba do nich dát kus igelitu, jelikož by se krabička časem rozmočila.

Květináče z plechovek od čajů Hyson

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *