Čistá arabica nebo směs s robustou? S kávovými preferencemi se nejčastěji debatuje v této rovině. Neměli bychom ale zapomínat, že velmi záleží také na přípravě. A na "nejlepším způsobu" přípravy kávy se neshodnou ani světoví mistři.
V poslední době se roztrhnul pytel s reklamami na různé domácí profesionální kávovary, které vám jediným stiskem tlačítka připraví obdivuhodné latte, cappuccino nebo dnes velmi oblíbené flat white. Pro kávové nadšence, kteří preferují spíše kávu s mlékem než mléko s kávou, nabízí domácí silné espresso. Přibližně ve stejný čas si ovšem začaly razit svou cestu i další, poněkud časově náročnější procesy přípravy dokonalé domácí kávy. Ačkoli vyžadují více času, určitou zručnost a trochu péče, výsledek mnohdy předčí šálek kávy z domácího kávovaru. My vám představíme ty nejvyužívanější přípravy kávy.
Překapávaná káva
- Mletí: středně hrubé až hrubé (vhodné jsou například kávy značky Granell)
- Množství kávy: 3 polévkové lžíce (21 g)
- Doba louhování: 1-3 minuty
- Chuťový profil: většinou jemnější, hladké, kulaté tělo
- Cenová kategorie: levný až středně drahý (příplatek za filtry)
- Snadno se čistí
- Přenosný
Kdo by si nepamatoval kávovary našich babiček: trychtýř z překapávacího papíru, silné aroma a doma čerstvě mletá káva.
Tato metoda je snad nejlevnější, nejrychlejší, a k tomu i nejjednodušší ze všech možných domácích způsobů přípravy kávy. Káva se pouze rovnoměrné zalije horkou vodou, a díky gravitaci uvařená káva pomalu odkapává přímo do šálku nebo konvice. Na rozemletá zrna tedy působí pouze takzvaný atmosférický tlak, a proto je takto připravená káva poměrně slabým odvarem.
V současnosti se původní papírové filtrovací kornouty vyrábějí z různých látek, jako je plast, sklo, nerezová ocel nebo keramika. Ale pozor, tvar kornoutu a jeho filtry mají vliv na chuť, proto raději zvolte kvalitní a o něco dražší typy.
Chemex
- Mletí: středně hrubé (vhodné jsou třeba kávy Excelsior, Saquella nebo Granell),
- Množství kávy: 36g/600ml
- Doba louhování: 4 minuty
- Chuťový profil: vyvážená, čistší, rafinovaná, květinová, sladká a nekyselá káva
- Cena: středně drahý až drahý (příplatek za filtry chemex)
- Hůře se čistí a vyžaduje speciální kartáč
- Přenosný, ale křehký
Tuto metodu přípravy kávy vynalezl v roce 1941 doktor Peter Schlumbohm. Je to elegantní přelévací skleněná baňka, která se používá na přípravu kávy podobným způsobem jako překapávaná. Rozdíl spočívá ve speciálních papírových filtrech Chemex, které jsou o 20-30% těžší než ostatní filtry. Podobně jako u překapávané kávy se kávová sedlina v papírovém filtru přelévá horkou vodou. Uvařená káva odkapává na dno baňky, která slouží jako karafa.
Postup přípravy
- Připravíme si vše potřebné: např. 36 gramů středně hrubě mleté kávy (dle velikosti karafy), 600 ml filtrované vody o teplotě 93-95°C a stopky či hodinky.
- Do hrdla karafy vložíme Chemex filtr, který propláchneme horkou vodou. Stejně tak propláchneme i nádobu, aby se ohřála a zbytečně neochlazovala uvařenou kávu.
- Kávu nasypeme do filtru a mírně zatřeseme s nádobou, abychom kávu dobře rozprostřeli.
- Takto připravenou kávu spaříme nejprve cca 50 mililitry horké vody. Z kávy se tak začne uvolňovat oxid uhličitý, který zabraňuje správné extrakci.
- Po 30 vteřinách pomalu, krouživými pohyby nalejeme i zbylou vodu. Snažíme se ji nalévat konstantě a rovnoměrně.
- Pozn.: celkový čas extrakce by měl být kolem 4 min. Pokud byl čas překapání moc rychlý (méně než 3 minuty), nastavíme pro příště mlýnek na jemnější mletí.
French press
- Mletí: hrubé (vhodné jsou například kávy značky Granell)
- Množství kávy: 14–17g na jeden šálek. Zhruba 30g (4 vrchovaté polévkové lžíce) na 500ml vody
- Doba louhování: 4 minuty
- Chuťový profil: čisté chuťové nuance, které jsou komplexní a robustní
- Cena: od levných variant až po relativně drahé
- Nádoba se snadno čistí, sítko si vyžaduje speciální pozornost
- Přenosný, dle varianty může být křehký
Tato metoda přípravy kávy byla vynalezena v roce 1929. Je považována za nejlepší a nejsnazší způsob vaření vynikající a konzistentní kávy. Extrahuje podle mnohých lepší chuť než jakákoli jiná metoda. Funguje na jednoduchém principu, kdy se mletá káva nejprve krátce namočí horkou vodou, a poté se vodou naplní celá lisovací nádoba. Káva by se měla nechat louhovat zhruba 4 minuty, díky čemuž se kávové esenciální oleje, kofein a antioxidanty lépe rozptýlí a zanechají nejčistší chuť. Ideální na přípravu je káva hrubě mletá, která se lépe zcedí. Je vhodná pro milovníky kávy, kteří si užívají výrazný a komplexní chuťový zážitek.
Aero press / Air press
- Mletí: jemné až středně hrubé (vhodné jsou například kávy Excelsior Moka nebo Saquella)
- Množství kávy: 17g na jeden šálek
- Doba louhování: 1-2 minuty
- Profil chuti: sladká káva s plným tělem ve stylu espressa
- Cena: středně drahá (příplatek za filtry)
- Snadno se čistí
- Přenosný, oblíbený zejména u táborníků
- Vyžaduje mikropapírové filtry AeroPress (nebo jemný kovový filtr)
Tato metoda přípravy kávy je relativně nový. Výrobce Aerobie Frisbee uvedl na trh AeroPress v roce 2005. Jedná se o plastovou nádobku, která se skládá ze 3 částí.
Filtr je umístěn v sítku na kávu ve spodní části spařovací komory. Spařovací nádobku umístíme na píst a nasypeme do ní doporučení množství kávy. Poté zalijeme vodou o teplotě 80°C a půl až třičtvrtě minuty promícháváme. K extrakci kávy se pomalu stlačí píst a vytvoří se tlak vzduchu, který protlačí uvařenou kávu přes filtr do šálku. Podle preferencí pak můžeme dolít takto připravené espresso horkou vodou či mlékem.
Moka konvička
- Mletí: jemné až středně hrubé (vhodné jsou třeba kávy Excelsior, ale také Saquella)
- Mletá káva: 17–22g dle velikosti konvičky
- Doba louhování: 5 minut
- Profil chuti: káva ve stylu espressa, silná a může být hořká
- Cena: středně drahý až drahý, ale dostupné jsou již i levnější varianty
- Vyžaduje plynový sporák, nelze použít indukci
- Čistění si vyžaduje větší pozornost, zejména v oblasti těsnění
- Těsnící gumičky se časem opotřebují a je potřeba je vyměnit
- Přenosný a odolný
Tento typ konvičky a způsob přípravy kávy původně patentoval Alfonso Bialetti již v roce 1933. Moka konvička využívá k přípravě kávy jednoduché fyzikální zákony. Vařící, resp. odpařující se voda přechází ze spodní části přes kávovou sedlinu v sítku ve střední komoře. Vytváří tak tlak, čímž se z kávy uvolňuje chuť, aroma a kofein. Uvařená káva pak vyteče do horní komory.
Postup přípravy
- Ještě než se vrhneme do přípravy kávy, odšroubujeme vrchní část konvičky a ze spodní části vybereme sítko.
- Do spodní části konvičky nalejeme studenou vodu.
- Sítko s trychtýřem vložíme zpátky a naplníme jej jemně až středně hrubě mletou kávou.
- Kávu zarovnáme. Dbejte na to, aby na okraji trychtýře ani v závitu žádná káva nebyla. Prodloužíte tak životnost těsnících gumiček.
- Našroubujeme zpátky i vrchní část a konvičku umístíme nad plamen. Průměr horáku nesmí být větší než průměr samotného dna konvičky.
- V momentě, kdy téměř všechna voda přejde ze zásobníku do vrchní části, uslyšíte zvuk “bublání”. V tomto okamžiku odstavte konvičku z plamene a kávu můžete ihned podávat.
- Pozn.: až konvice zcela vychladne, rozšroubujte ji, vyčistěte a vysušte. Vyhněte se čistícím přípravkům i myčce nádobí!
Zdroj: treescoffee.com a gourmetkava.cz
Dostali jste chuť na kafe? Vyzkoušejte některou z našich zrnkových nebo mletých káv!