Káva

Věda o degustaci kávy: Pochopení chutí a vůní

Pochopení chutí a vůní kávy

Už jste asi slyšeli o příchuti a vůni vína. Víte, že stejně můžete poznávat i chuť kávy? V dnešním článku se dozvíte něco málo o pochopení chutí a vůní kávy.

Káva nám poskytuje komplexní směs různých chutí, které společně vytvářejí řadu smyslových zážitků. Typ směsi kávových zrn, způsob pražení, původ kávy či metoda přípravy ovlivňují, jak káva bude v závěru chutnat.

Věda o degustaci kávy: Pochopení chutí a vůní

Aroma kávy

Nějčastěji popisována jako květinová, ořechová, kouřová, bylinková.

Aroma je definováno jako vůně vnímaná nosem a retronazálním čichem, tj. zadní částí úst, kde jsou propojeny nosní a ústní dutiny.

Chuť kávy

Kyselost, hořkost, skladkost, slanost a umami (pátá chuť).

Chuť je smysl, který zažívá jazyk a popisuje pocity slanosti, sladkosti, kyselosti, hořkosti nebo umami (pátá chuť).

Míra pražení

Míra pražení ovlivňuje aromatické složení kávy. Méně pražená káva je ovocná či bylinková. Zato silněji pražená káva získá aroma kouřové. Pražení take ovlivňuje chuť kávy. Méně pražená bývá kyselejší, naopak více pražená bývá hořká.

Věda o degustaci kávy: Pochopení chutí a vůní

Chuť a vůně spolu úzce souvisí a obě jsou vnímány procesy v limbických oblastech mozku, které se účastní emocí. Aroma hraje zvláštní roli při vyvolávání myšlenek a emocí, které vycházejí z předchozích zkušeností a vzpomínek.

Proto když pijete kávu, nejde jen o samotné pití kávy.

Kávu má většina z nás pojenou s odpočinkem, odměnou nebo s něčím sladkým. Smysloví odborníci velmi podrobně popisují chuť a vůni kávy a dokážou rozlišit různý původ kávových zrn, úrovně pražení a způsoby přípravy. Aroma je jedním z prvních smyslů, které zažíváte při přípravě nebo konzumaci kávového nápoje. Kávové aroma vzniká z různých těkavých sloučenin vznikajících při pražení kávy. Nejvíce chuti nese kávový olej, který tvoří přibližně 10 % pražených kávových zrn. Zelená kávová zrna nebo zrna před pražením jako taková mají omezený aromatický profil, který je často popisován jako travnaté nebo zatuchlé tóny. Zelená zrna však obsahují velké množství prekurzorů včetně cukrů, jiných uhlohydrátů a sloučenin dusíku, které se během pražení vyvinou v aromatické sloučeniny. Pražení spouští v zrnech řadu chemických procesů, které způsobují vývoj těkavých sloučenin, které přispívají k aromatickému profilu. Plný smyslový zážitek z pití kávy trvá od přípravy až po konzumaci.

Zdroj:
www.kafe-blog.cz
https://kafe-blog.cz/paleta-chuti-a-vuni/
https://www.coffeeandhealth.org/coffee-and-the-senses/multi-sensory-interactions

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *