Blog

Jaké jsou benefity černého čaje a proč je vhodné jej pít?

Černý čaj a jeho benefity

Vedle vody je černý čaj jedním z nejkonzumovanějších nápojů na světě, neboť se jedná se o nejběžněji dostupný čaj po celém světě a navíc má blahodárné léčivé účinky. S horkým šálkem totiž můžete velmi účinně bojovat proti nejrůznějším onemocněním.

V poslední době mnoho vědeckých článků poukazuje na široké spektrum pozitivních účinků černého čaje. Například Autumn Enloe se zaměřila na prokázané přínosy černého čaje na zdraví, a ještě konkrétněji a hlouběji do tématu pronikl ve svém vědeckém článku o molekulárním základu zdravotních benefitů čaje biochemik Zafar Rasheed. Pokud se však nevyžíváte v chemickém názvosloví a látkách, které bojují proti různým onemocněním, pak určitě oceníte stručné shrnutí.

Lepší antioxidační stav těla

Pití černého čaje je výbornou variantou, pokud hledáte alternativu kávy nebo energetických nápojů. Nejenže je neslazený, ale i méně kalorický nápoj a poskytuje také několik zdravotních výhod. Obsahuje spoustu silných antioxidantů a dalších sloučenin, které mají potenciál snížit záněty a rizika nástupu chronických onemocnění. Riziko onemocnění snižují i silné skupiny polyfenolů a katechinů nebo flavonoidů obsažené v čaji.

Zhodnocením mnoha výzkumů mezi lety 1990 a 2004 dospěl E. J. Gardner se svými spolupracovníky k závěru, že pití tří šálků černého čaje denně výrazně zlepšilo antioxidační stav těla. Možná ještě důležitější je, že nenašli žádný věrohodný důkaz, který by poukazoval na negativní účinky. V porovnání se zeleným čajem obsahuje účinnější látky právě čaj černý. I tak má zelený čaj stále velmi pozitivní vliv na lidské zdraví.

Srovnejte si tlak a cukr v krvi

Ať už máte problémy s nízkým nebo vysokým krevním tlakem, dlouhodobé pití čaje pomůže s jeho stabilizací. Nejenže podle vědeckých závěrů snižuje šanci na potíže spojené s hypertenzí, ale stejně působí i na rizika mrtvice. Podle výzkumů se naplno projeví pozitivní vliv černého čaje na tyto zdravotní neduhy při pití tří šálků denně. Jeden šálek má přitom zhruba 220 ml, takže pokud jste milovníci velkých hrnků, pak možná stačí pouze jeden čaj denně.

Zvýšený cholesterol nebo obezita jsou přímo spojeny s řadou kardiovaskulárních poruch včetně srdečního infarktu, které jsou nyní považovány za nejčastější příčinu úmrtí na celém světě. A je to znovu černý čaj, který pomáhá bránit vzniku těchto poruch. Navíc jde o neslazený nápoj, který nejen snižuje hladinu glukózy v krvi, ale také zlepšuje stav inzulínu a schopnost těla metabolizovat cukr.

Pozitivní účinky čaje neberou konce

Zajímavé je, že pití černého čaje také zabraňuje riziku vzniku rakoviny. Je zřejmé, že fytochemikálie přítomné v černém čaji snižují aktivitu rakovinotvorných látek. Ještě ke konkrétnějším závěrům došli vědci při jeho účinkům proti hormonálně závislým nádorům prsu. V tomto případě totiž polyfenoly theaflavin z černého čaje mají chemoprotektivní účinek.

Na rozdíl od případových a jiných studií, není molekulární výzkum listů rostliny Camellia sinensis tak daleko. Už teď je ale jisté, že molekulární složky čaje obsahují řadu bioaktivních složek včetně polyfenolů, aminokyselin, těkavých sloučenin a alkaloidů, které vykazují aktivity proti mnoha chorobám lidského těla. Další studie na molekulární úrovni mohou vést k dalšímu potvrzení přínosů černého čaje, nebo dokonce tuto pestrou škálu ještě rozšířit.

Benefity černého čaje

Čistý černý nebo s příchutí?

Vypít tři a více šálků černého (neoslazeného) čaje denně může být pro někoho dost možná nepředstavitelné. Zejména, pokud černému čaji zrovna neholduje a preferuje jinou čajovou alternativu. Nicméně, i pro tyto konzumenty existuje řešení v podobě černých čajů s příchutí, který alespoň nějak vykompenzuje chuť. Požitek z čaje tak můžete posunout o příčku výše a navíc díky přírodním složkám, které jsou v ochucených čajích často přítomné, získáte vitamíny navíc.

Kromě kousků ovoce, mohou čaje být obohaceny i o květy rostlin a jejich lístky. Takové přísady jsou často doprovázeny i chuťovou esencí. Nejčastěji se vytváří extrakcí olejů a chutí přirozeně obsažených v ovoci, takže jde o 100% přírodní produkt. Dobrým příkladem je například čaj Earl Grey. Příchuť bergamotu se v něm objevuje jen kvůli tomu, že samotný sušený bergamot nemá příliš dobrou chuť. A zejména u čajů s jasmínem se setkáme s variantou aromatizace, kdy se příchutě umístí přímo k čaji během sušení. Lístky chuť a vůni absorbují a váš šálek je díky tomu tak jedinečný.

Černý čaj s příchutí

Na trhu je nepřeberné množství. Najdete je i v supermarketech a někdy dost možná mohou být lepší volbou než čaje ovocné v supermarketech prodávané, které jsou dost často plné hrůzostrašných přídavků. Ovšem i u černých čajů s příchutí buďte ostražití a sáhněte po těch, které mají přírodní a ne syntetické aroma. Pokud ve složení čaje nenajdete žádné zbytečné umělé přídavky, pak i ochucený čaj zaručeně prospěje vašemu zdraví.

 
 
 
 
Zdroje:
www.freepik.com
https://www.goldenmoontea.com/blogs/tea/106689991-is-flavored-tea-healthy
https://www.prevention.com/food-nutrition/a41971472/black-tea-benefits/
https://www.healthline.com/nutrition/black-tea-benefits#benefits
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6512146/

Sdílet článek:

On Key

Přečtěte si naše poslední články

Košík