Detoxikace těla – jarní očista v 8 krocích

Detoxikace je oblíbené téma, které často zahrnuje diety, čaje, džusy a další produkty slibující očistu těla od toxinů. Ale co přesně znamená detoxikace a jak ji můžete provést bezpečně a efektivně?
Detoxikace je proces, při kterém se tělo zbavuje škodlivých látek. Tyto látky mohou pocházet z vnějších zdrojů (jako je znečištění, chemikálie nebo těžké kovy) nebo z vnitřních procesů (jako jsou vedlejší produkty metabolismu). Naše tělo má přirozené detoxikační systémy, které zahrnují játra, ledviny, střeva, plíce a kůži. Tyto orgány pracují společně, aby odstranily toxiny a udržely tělo v rovnováze.
Proč detoxikovat své tělo?
Někteří lidé se rozhodnou pro detoxikaci, protože cítí únavu, nadýmání nebo jiné příznaky, které připisují nahromaděným toxinům. Jiní chtějí podpořit své zdraví nebo zhubnout. Ačkoli vědecké důkazy o účinnosti detoxikačních diet jsou omezené, některé změny životního stylu mohou podpořit přirozené detoxikační procesy těla.
Jak podpořit přirozenou detoxikaci těla
1. Omezte příjem alkoholu
Játra jsou hlavním orgánem pro detoxikaci, ale nadměrná konzumace alkoholu může jejich funkci poškodit.
Játra metabolizují více než 90 % alkoholu, který zkonzumujeme. Nadměrné pití může vážně poškodit funkci jater, a to hromaděním tuku, záněty a tvorbou jizev. Poškozená játra nemohou správně fungovat a plnit své nezbytné úkoly, včetně filtrace odpadních látek a toxinů z těla.
Omezení nebo úplné vynechání alkoholu je jedním z nejlepších způsobů, jak udržet detoxikační systém vašeho těla v dobré kondici.
2. Jezte stravu bohatou na antioxidanty
Antioxidanty pomáhají chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály, které vaše tělo přirozeně produkuje pro buněčné procesy, jako je např. trávení.Nicméně alkohol, tabákový kouř, strava chudá na živiny a vystavení znečišťujícím látkám mohou způsobit nadměrnou tvorbu volných radikálů.
Vysoké množství volných radikálů potom může zvýšit pravděpodobnost demence, srdečních chorob, onemocnění jater, astmatu nebo některých typů rakoviny.
Konzumace stravy bohaté na antioxidanty může pomoci vašemu tělu bojovat proti oxidačnímu stresu způsobenému nadbytkem volných radikálů a dalšími toxiny, které zvyšují riziko onemocnění.
Mezi potraviny bohaté na antioxidanty patří:
- ovoce (např. borůvky, maliny, jahody, granátové jablko, jablka, goji),
- zelenina (např. listový špenát, kapusta, brokolice, mrkev, rajčata),
- ořechy a semínka (např. mandle, kešu, slunečnicové semínka, dýňová semínka, vlašské ořechy),
- zelený čaj i káva.




3. Zůstaňte hydratovaní
Voda dělá mnohem více než jen uhasí žízeň. Reguluje tělesnou teplotu, lubrikuje klouby, napomáhá trávení a vstřebávání živin a detoxikuje tělo odstraňováním odpadních látek, které by se jinak mohly hromadit v krvi. Voda je nezbytná pro správnou funkci ledvin.
V závislosti na vašem věku, pohlaví a úrovni aktivity se doporučuje pít alespoň 2-3 litry vody denně.
Není od věci si pitný režim vhodně doplnit i bylinnými čaji na podporu detoxikačních procesů.
Detoxikační čaje obsahují bylinky s příznivými účinky na tělo, které pomáhají vylučovat škodliviny. Směsi často obsahují kopřivu (podpora metabolismus), zázvor (zlepšení trávení), zelený čaj (plný antioxidantů), maté (potlačení hladu), meduňku a mátu (zklidnění žaludku), levanduli (podpora uvolnění), nebo třeba pampelišku, břízu, lékořici, kořen čekanky, kořen lopuchu či kardamom.
Vyberte si čaj podle chuti, pijte ho s rozvahou a vychutnejte si chvíle klidu. Detoxikace je nejen o očistě těla, ale také o zpomalení a péči o sebe.
Inspiraci jak na detox za pomocí bylin a zeleného čaje si můžete přečíst v jednom z předešlých článků na ZDE.
RICHARD Digestive 30g (20 sáčků, zelený čaj)
74.17 Kč 66.22 Kč bez DPHLOVARÉ Herbal Tea Collection 96g (64 sáčků, kolekce čajů)
250.72 Kč 223.86 Kč bez DPHEALDWIN Pure green 40g (20 sáčků, zelený čaj)
46.88 Kč 41.86 Kč bez DPHLOVARÉ Spices Harmony 43,2g (24 sáčků, bylinný čaj)
65.86 Kč 58.80 Kč bez DPHHYSON Young Hyson (plech) 100g (sypaný, zelený čaj)
186.59 Kč 166.60 Kč bez DPH4. Jezte více vlákniny
Vláknina podporuje zdraví střev a pomáhá odstraňovat toxiny z těla. Mezi potraviny bohaté na vlákninu patří:
- celozrnné obiloviny a výrobky (např. ovesné vločky, quinoa, hnědá rýže ),
- luštěniny (např. čočka, fazole),
- ovoce a zelenina.
5. Omezte příjem cukru a průmyslově zpracovaných potravin
Nadměrný příjem cukru a průmyslově zpracovaných potravin může přetížit játra a ledviny.
Výzkumy spojují vysokou spotřebu sladkých a vysoce zpracovaných potravin s obezitou a dalšími chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, rakovina či cukrovka.
K udržení zdravého detoxikačního systému stačí, když budete konzumovat méně nezdravých a průmyslově zpracovaných potravin a nahradíte je zdravějšími alternativami v podobě čerstvého ovoce či zeleniny.
6. Hýbejte se pravidelně
Pravidelná pohybová aktivita – bez ohledu na tělesnou hmotnost – je spojena s delším životem a sníženým rizikem mnoha onemocnění a stavů, včetně cukrovky 2. typu, srdečních chorob, vysokého krevního tlaku a některých typů rakoviny.
Pravidelná fyzická aktivita zlepšuje krevní oběh a podporuje funkci lymfatického systému, který pomáhá odstraňovat odpadní látky z těla.
Měli byste se snažit o to, abyste týdně věnovali alespoň 150–300 minut cvičení střední intenzity (např. svižná chůze) nebo 75–150 minut cvičení vysoké intenzity (např. běh).
7. Zkuste saunu nebo horké koupele
Pocení je přirozený způsob, jak tělo vylučuje toxiny skrze kůži. Sauny nebo horké koupele mohou tento proces podpořit.
Kromě vyplavování toxinů saunování posiluje obranyschopnost organismu; zlepšuje krevní oběh tím, že rozšiřuje cévy a podporuje cirkulaci krve, stimuluje produkci endorfinů, které vedou k lepší náladě a zlěpšuje kvalitu spánku. Vysoké teploty také uvolňují svalové napětí, podporují prokrvování, zrychlují proces obnovy svalových vláken, zmírňují bolest a ztuhlost kloubů, což oceníte po fyzické aktivitě.
8. Dostatečně spětě
Spánek je klíčový pro regeneraci těla a podporu detoxikačních procesů.
Spánek umožňuje vašemu mozku reorganizovat se a dobít energii, stejně jako odstranit toxické odpadní látky, které se během dne nahromadí. Při nedostatku spánku nemá vaše tělo čas tyto funkce vykonávat, takže toxiny se mohou hromadit a ovlivňovat různé aspekty zdraví.
Špatný spánek je spojen s krátkodobými i dlouhodobými zdravotními důsledky, jako je stres, úzkost, vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění, cukrovka 2. typu a obezita.
Pro podporu dobrého zdraví byste měli pravidelně spát 7 až 9 hodin každou noc.
Pokud máte potíže s usínáním nebo udržením spánku, mohou vám pomoci změny životního stylu, jako je dodržování pravidelného spánkového režimu a omezení modrého světla před spaním.