Ostatní

Cesta lásky skrze historii ♥

Láska

Svátek zamilovaných – známý také jako den/svátek svatého Valentýna (nebo lidově řečeno svátek všech zamilovaných) je oslavou lásky a romantiky, který připadá vždy na 14. února.

Historie tohoto svátku je bohatá, datuje se až do starověku s různými kulturními vlivy, které přispěly k jeho vývoji a formování. Kde se ale vlastně tento svátek vzal?

Antické kořeny

Přestože se mnoho tradic, které známe přičítá křesťanským kořenům, původ svátku zamilovaných lze vystopovat až do antického Říma. V té době byl měsíc únor hlavně spojený s plodností a láskou. V polovině února slavili římané “Lupercali“, což byl rituál věnovaný hlavně ochraně před neplodností a oslavě lásky.

svatý Valentýn

Příběh spojený se svatým Valentýnem se váže k několika postavám. Jedním z nejznámějších příběhů vypráví o knězi Valentinovi, který byl popraven za to, že tajně oddával páry. V té době vládce Říma zakazoval svým vojákům svatbu, či zasnoubení. Bál se, že by po svatbě či zásnubách chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli tak do boje. Valentýn však vzdoroval vládci a tajně mladé páry oddával. Byl za to poté zatčen a popraven 14. února.

Před svou smrtí údajně napsal milostný dopis jedné ze strážkyň vězení a podepsal ho “od tvého Valentýna“. Tento příběh se následně stal symbolem lásky a oddanosti.

Středověká tradice

láska

Středověká tradice 

Během středověku se tradice spojená se svátkem  zamilovaných rozšířila po Evropě. Lidé si začali spojovat den 14.února se symbolem lásky. Stalo se obvyklým, že si páry vyměňovaly milostné dopisy a drobné dárky.

 

Renesance a romantismus

V 18. a 19. století začal svátek zamilovaných získávat romantický nádech. Umělci, básníci a spisovatelé začali zdůrazňovat romantickou lásku ve svých dílech, což ještě posílilo popularitu Valentýna, jako symbolu lásky.

Průmyslová revoluce a komerční rozvoj

S nástupem průmyslové revoluce započala masová výroba levných přání/kartiček, které se staly oblíbeným způsobem, jak někomu vyjádřit lásku. Ve 20.století se Valentýn stal komerčně rozšířeným svátek spojeným s prodejem květin, cukrovinek a dalších dárků. 

Dnešní podoba svátku

Dnes je Valentýn globálním svátkem lásky. Páry si vyměňují romantické dopisy, dárky a tráví společný čas. Internet a sociální média svátek ještě rozšířila o další možnosti, jak projevit lásku a přátelství a tak je tento svátek stále více propojen s moderními formami komunikace. 

láska

 

Tak ať už Valentýn oslavujete jakkoliv, nezapomeňte, že každý den je příležitostí projevit lásku a vděčnost těm, kteří jsou pro vás důležití. V konečném důsledku každý den může být dnem lásky, pokud si to sami zvolíme.

NEW PRODUCTS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *