Tipy, triky, nápady

Velikonoční speciál: barvení vajíček přírodně? Žádný problém

Vyzkoušejte těchto 5 tipů na barvení velikonočních vajíček přírodně, bez chemikálii a umělých barviv. Stačí otevřít spíž a možností je hned několik! Zapojte do barvení vajíček i děti. Je to snadné!

barvení vajíček přírodně

Velikonoce jsou svátky jara, k nimž neodmyslitelně patři tradice s pomlázkou a darováním barevných vajíček. Věděli jste, že na barvení vajíček nemusíte používat drahá chemická barviva, ale stačí vám přírodní ingredience, které většinou najdete i na zahrádce? Připravili jsme si pro Vás pár užitečných tipů, jak si letos vytvořit krásná barevná vajíčka přírodně, bez použití chemie.

Černý sypaný čaj

Jednou z metod, jak získat krásnou hnědou barvu je použít k barvení vajíček černý sypaný čaj.

Doporučujeme udělat odvar z čaje opravdu silný, využít můžete například Richard Royal English Breakfast, Ceylon apod.

Do hrnce dejte 0,5l vody, přidejte 4 lžíce sypaného čaje, 2 lžíce octa a bílá vejce. Přiveďte k varu a nechte vařit cca 10 minut. Pro lepší výsledek nechte vejce v odvaru klidně i pár hodin. Na závěr je přelijte studenou vodou, osušte a naleštěte špekem.

Barvení vajíček přírodně pomocí černého sypaného čaje. Spojte příjemné s užitečným! Vychutnejte si vynikající cejlonský černý čaj a vytvořte si krásnou velikonoční dekoraci.
Zdroj: prima-receptar.cz

Ibišek nejen do čaje

Pro originální vzhled velikonočních vajíček můžete použít také sypaný ibiškový čaj. Pomůže vám získat fialovou až modrou barvu, podle toho, jak dlouho necháte čaj a vejce louhovat.

Pro barvení vajíček přírodně pomocí ibiškového čaje dejte do hrnce 1,5 litru vody, přiveďte k varu, a poté nasypte 80 g ibiškového čaje. Nalijte do směsi lžíci octa a teplotu stáhněte tak, aby nezačala vařit. Nechte zhruba 5 minut louhovat. Přidejte očištěná vejce s bílou skořápkou, ponořte je do vody a opět zvedněte teplotu. Nechte vejce vařit asi 10 minut. Poté je můžete vyndat na papírový ubrousek a opatrně koulením usušit, nebo je nechte ještě v barevné lázni po dobu několika hodin a barva bude mnohem sytější. Záleží na vás, zda budete chtít barvu jemnější, nebo jestli necháte vejce v lázni přes noc a docílíte tak tmavě syté modré barvy. Na závěr osušená vejce naleštěte špekem nebo sádlem.

TIP: Pro batikovaný efekt doporučujeme nechat čajové lístky v hrnci po celou dobu vaření vajec. Krásně se nám na vajíčka obtisknou a vytvoří tak originální vzhled. Vajíčka barvená čajem určitě koledníci jen tak někde nedostanou, a budete díky tomu skutečně originální.

Barvení vajíček přírodně pomocí černého sypaného čaje. Spojte příjemné s užitečným! Vychutnejte si vynikající ibiškový čaj a vytvořte si krásnou velikonoční dekoraci.
Zdroj: svetkreativity.cz

Barvení vajíček přírodně cibulí

Barvení velikonočních vajíček přírodně pomocí cibule je oblíbená, levná a velmi účinná metoda, jak docílit krásné hnědé barvy bez použití chemie. Stačí dát suché cibulové slupky do hrnce, zalít vodou a přidat trošku soli, aby skořápky nepopraskaly.  Do vroucí vody opatrně přidáme vejce, která musí být před vařením umytá a odmaštěná, aby na ně barva dobře chytala. Na to vám bude stačit obyčejný ocet.

Vejce vařte cca 10 minut a máte hotovo. Pokud chcete docílit sytější barvy, můžete nechat vejce přes noc v lázni v lednici.  Na závěr vejce osušte a potřete špekem nebo sádlem, aby se pěkně leskla.

 

TIP: Pokud chcete mít vajíčka ještě zajímavější, nasbírejte si lístečky rostlin. Ty položte přímo na vajíčko a přitáhněte ustřiženým kusem silonek. Vzadu pevně uvažte na uzlík a dejte vařit. Výsledkem bude krásný obrys vybraných lístků, které mohou být prakticky ze všech menších rostlin, které najdete na zahradě.

Barvení vajíček přírodně. Jde to i bez chemických barviv! Vyzkoušejte třeba barvení cibulovými slupkami.
Zdroj: Depositphotos.com
Barvení vajíček přírodně. Jde to i bez chemických barviv! Vyzkoušejte třeba barvení cibulovými slupkami.
Zdroj: istock.com

Barvení vajíček červenou řepou

Pro získání krásné červené barvy doporučujeme použít k barvení vajíček červenou řepu.

Metoda je velmi účinná, nicméně při manipulaci s řepou buďte opatrní, ať vám nezabarví oblečení nebo celou kuchyň. Pro barvení vajíček přírodně pomocí červené řepy do hrnce s vodou přidáme nakrájenou řepu a tři lžíce octa. Přivedeme k varu a přidáme omytá vejce. Vaříme asi 10 minut, pak hrnec stáhneme z plotny. Vejce můžete stejně jako při barvení cibulí nechat přes noc v lázni v lednici, aby byla barva co možná nejsytější. Přidaný ocet barvu krásně zafixuje. Na závěr vejce naleštěte špekem nebo sádlem.

Barvení vajíček přírodně bez chemikálii. Vyzkoušejte letos s dětmi obarvit vajíčka s pomocí toho, co máte běžně doma.
Zdroj: istock.com

Barvení vajíček přírodně kurkumou

Veselá žlutá velikonoční vajíčka získáme použitím kurkumy, kterou můžete znát i pod názvem indický šafrán. Asijská jídla jsou v poslední době velmi v kurzu, a tak sáček s tímto kořením budete mít dost možná doma, nebo jej můžete koupit prakticky v každém obchodě.

Na barvení vajíček přírodně kurkumou nalijte do hrnce 0,5l vody, 2 polévkové lžíce octa a 2 lžíce kurkumy. Roztok povařte půl hodiny a poté sceďte.

Do sceděné tekutiny vložte očištěná bílá vejce a vařte je 10 minut. Hned po uvaření vejce vytáhněte z hrnce a ochlaďte ve studené vodě. Opatrně vysušte ubrouskem a naleštěte špekem.

Barvení vajíček přírodně kurkumou. Krásně žluté, veselé velikonoční vajíčka. Vyzkoušejte si s dětmi vytvořit velikonoční dekorace.
Zdroj: Depositphotos.com
Barvení vajíček přírodně kurkumou. Krásně žluté, veselé velikonoční vajíčka. Vyzkoušejte si s dětmi vytvořit velikonoční dekorace.
Zdroj: prozeny.blesk.cz

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *