Ostatní, Čaj, Tipy, triky, nápady

Aloe Vera: nenáročný přírodní ranhojič

čivé účinky Aloe jsou známé již po staletí. Už egyptské královny využívaly sílu této rostliny k udržení svého zdraví a krásy. Ne nadarmo je označována také jako ‚‚doktor v květináči‘‘ nebo ‚‚živá lékárnička‘‘. Víte, co vše nám vlastně tato nenáročná rostlina přináší, a s čím vším může pomoci? Pár užitečných rad a informací o Aloe vera se vám jistě budou hodit.

Copak je aloe vera zač?

Aloe vera, v překladu Aloe pravá, je stálezelená bylina, která pochází z Afriky a dosahuje výšky až 90 cm. Dosud známe asi 600 různých druhů Aloe, proto je třeba tu pravou správně poznat, jelikož ostatní druhy nemají stejné léčivé účinky. Léčivá schopnost Aloe vera byla známá už starým Egypťanům 1500 let před naším letopočtem. Dokonce ji nazývali ‚‚krví bohů‘‘ nebo rostlinou nesmrtelnosti. Pro egyptské královny se tato rostlinka stala velmi důležitou, jelikož si s její pomocí udržovaly mládí a krásu. Dokonce i Kleopatra gel aloe považovala za živou vodu a pravidelně si z něj nechávala vyrábět nápoj.

Aloe vera byla známá už starým Egypťanům - nazývali ji rostlinou nesmrtelnosti. Egyptské královny si s její pomocí udržovali mládí a krásu.
Zdroj: www.region.rozhlas.cz

Průhledný gel s neprůhlednými účinky

Aloe Vera se v medicíně používá jak k vnitřnímu užití, tak k vnějšímu, tedy přímo na kůži. Léčí záněty, kožní onemocnění či drobné ranky a odřeniny. Velmi užitečným pomocníkem je při hmyzím štípnutí nebo při spáleninách od sluníčka.  

Obsahuje také důležité vitamíny a minerály, které napomáhají správné funkci organismu. Při povrchových poškozeních kůže gel z Aloe vytvoří neviditelný film, který se chová jako přírodní obvaz. Napomáhá rychlejšímu hojení a zároveň působí proti svědění, otokům a bolesti. 

Extrakt z Aloe se hojně používá při detoxikaci, kde pomáhá zbavit tělo negativních látek. To je důvod, proč je součástí přípravků pro očistné kúry nebo pro zlepšení zažívání.  V kosmetice je často přidáván do krémů, šampónů či kondicionérů pro své výborné hydratační účinky.

Aloe Gel x Koncentrát x Šťáva

Při nákupu výrobků z Aloe Vera je důležité si pohlídat, co vlastně kupujeme a jakým způsobem byla rostlina zpracována. Je totiž velký rozdíl mezi označením Aloe Vera gel, koncentrát a šťáva.

  • GEL: Jedná se o průhledný gel přímo z listů Aloe. Důležitým faktorem je také informace, zda byla rostlina zpracována za studena, jelikož čerstvá obsahuje spoustu cenných látek.
  • KONCENTRÁT: Je vyráběn tepelnou úpravou – vysoušením a následně se naředí vodou. Takto vzniklá směs obsahuje jen kolem 12,5 % Aloe. Navíc tepelná úprava může zničit velké množství prospěšných látek.
  • ŠŤÁVA: Obsahuje maximálně 20 % Aloe Vera. Dávejte si proto pozor na šikovné nápisy, že se jedná o 100% šťávu z Aloe.

Je to aloe, není to aloe...

Jak už bylo zmíněno, známých druhů Aloe je něco kolem šesti set. Proto může být oříškem poznat tu pravou. Nicméně Aloe pravá má dlouhé, úzké a masité listy, na kterých jsou zřetelně vidět světlé skvrnky. Dalším významným znakem jsou ostny, které rostou pouze po obvodu listu. Růst má tato rostlinka přisedlý, do výšky se vzpíná jen mírně.

Rostlinku lze koupit v jakémkoliv zahradnictví či květinářství a dá se snadno pěstovat jako pokojová rostlina. Není nijak náročná na údržbu, proto je ideálním pomocníkem do domácnosti, se kterým nebudete mít žádné starosti. Má ráda slunce, nevadí jí stín a bude se jí dařit v sušší a lehčí písčité půdě. Jediné, co nesnáší, je dlouhodobý chlad a příliš časté zalévání.

Jak správně uříznout list?

Listy Aloe vera řežeme buď pro množení rostliny, nebo na léčebné využití. Listy je vhodné řezat u středu rostliny, pokud ale nepotřebujeme celý list, můžeme uříznou jen menší část prakticky kdekoliv. Otevřený řez pak sám časem zaschne, aby ochránil rostlinu před infekcí.

TIP: Vyrobte si doma účinnou hydratační, výživnou masku na vlasy za pár minut a s použitím pouze dvou surovin

Budete potřebovat: 2 lžíce gelu z Aloe vera a 1 lžíci kokosového oleje

Postup přípravy: Rozehřejte kokosový olej v mikrovlnce. Jakmile vychladne, přidejte do něj gel z Aloe vera a vše pořádně promíchejte. Vzniklou směs naneste na vlasy. Masku můžete nanést jak do délek, tak přímo na pokožku hlavy. Poté, co si masku vetřete do vlasů, zabalte je do ručníku a nechte masku působit. Čím déle necháte směs působit, tím lépe. Doporučujeme nechat masku na vlasech minimálně 30 minut. Na závěr vlasy umyjte teplou vodou a šamponem tak, jak jste zvyklí. Pro co nejlepší výsledky opakujte 1x týdně.

Zdroj: www.shutterstock.com
Zdroj: www.jejisvet.cz

Na závěr pár zajímavostí:

  • Gel Aloe vera obsahuje na 200 aktivních biologických látek
  • Kryštof Kolumbus nazval tuto rostlinku “doktorem v květináči“ a vozil si ji s sebou na všechny výpravy
  • Mahátma Gándhí používal Aloe vera při dlouhých půstech jako potravu a k očistě těla
  • Američané mají pro tuto rostlinu spoustu různých názvů jako: Mlčící léčitelka, Rostlina života, Dar z nebes nebo Tichý hojič
  • Aloe vera také obsahuje některé látky, které jsou ve větším množství toxické. Proto s nadměrným užívání této rostliny opatrně!
  •  Čaje s příchutí nebo kousky Aloe vera jsou čím dál oblíbenější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *