Ostatní, Čaj

10 důvodů, proč pít čaj

Proč pít čaj... Má jeho pití nějaký větší smysl? Samozřejmě že ano! Kromě lahodné chuti a toho, že nás v zimě příjemně zahřeje a v létě naopak ochladí, je tento nápoj velkým pomocníkem pro naše zdraví. O jeho blahodárných účincích ale možná ani nevíte. Proto jsme si připravili 10 důvodů, proč by měl mít zelený, černý či bílý čaj místo ve vašem pitném režimu.

Proč pít čaj... Má jeho pití nějaký větší smysl? Samozřejmě že ano! Kromě lahodné chuti a toho, že nás v zimě příjemně zahřeje a v létě naopak ochladí, je tento nápoj velkým pomocníkem pro naše zdraví. O jeho blahodárných účincích ale možná ani nevíte. Proto jsme si připravili 10 důvodů, proč by měl mít zelený, černý či bílý čaj místo ve vašem pitném režimu.

  • Pozitivní vliv na funkci srdce
  • Pozitivní vliv na funkci mozku
  • Účinný detox
  • Podporuje imunitní systém
  • Uklidňuje
  • Posiluje kosti a zuby
  • Pomáhá při hubnutí
  • Zpomaluje stárnutí
  • Pomáhá při horečce
  • Zbavuje stresu

1. Pozitivní vliv na funkci srdce

Černý čaj prokazatelně pomáhá omezit některé rizikové faktory srdečních chorob. Snižuje hladinu špatného cholesterolu a krevních tuků, které jsou častou příčinou onemocnění srdce, a tím významně snižuje šanci na jejich výskyt. Pravidelné pití jednoho šálku čaje denně může snížit riziko vzniku srdečního infarktu až o polovinu! To už stojí za zvážení, zda ráno nezačít s hrnkem například cejlonského čaje, nemyslíte?

Proč pít čaj? Kromě toho, že nás čaj v zimě příjemně zahřeje a v létě naopak ochladí, je tento nápoj velkým pomocníkem při prevenci proti různým zánětům či onemocněním, podporuje naše zdraví a celkovou vitalitu. A zároveň výborně chutná! Připravili jsme si pro Vás 10 důvodů, proč zrovna zelený, černý či bílý čaj zařadit do svého každodenního pitného režimu.

2. Pozitivní vliv na funkci mozku

Čaj obsahuje kofein, a jeho pití díky němu povzbuzuje tělesnou a duševní činnost a posiluje koncentraci. Oproti jinému přírodnímu zdroji, kterým je káva, je však kofein v čaji (tein) vázaný s dalšími prvky, a proto se do těla uvolňuje postupně a pomaleji. Po odeznění jeho účinků proto nedojde k tak rapidnímu propadu vaší energie, a nebudete se cítit, jako byste chtěli prospat zbytek dne. A to je další důvod, proč pít čaj a dávat mu častěji přednost před kávou. Zároveň je čaj účinný prostředek pro prevenci neurologických onemocnění, speciálně těch degenerativních, jako je například Alzheimer. Pouhé dva šálky denně pomohou zlepšit paměť a schopnost učení. Je to také důvod, proč se doporučuje starším lidem pít čaj.

3. Detoxikuje

Bílý, zelený i černý čaj jsou velmi silnými antioxidanty, které chrání tělo před oxidačním stresem a podporují regeneraci buněk. Oxidační stres vede k patopsychologickým stavům v těle, mezi které patří Parkinsonova a Alzheimerova choroba, únavový syndrom a mnohé další. Díky vysokému obsahu antioxidantů bojuje také proti volným radikálům, a tím napomáhá jako prevence proti rakovinnému bujení či zánětům v těle. Ne každý čaj má v sobě stejné množství antioxidačních látek. Největší množství jich má bílý čaj, pak zelený a pak černý, ale všechny zaručeně pomáhají k detoxikaci těla.

4. Podporuje imunitní systém

Pravidelným pitím například zeleného čaje posílíte svůj imunitní systém a přirozenou obranyschopnost, jelikož je cenným zdrojem antioxidantů a minerálů jako draslík, vápník, fosfor, mangan, a také vitamínů skupiny A, B, C, E a K. Pitím čajů s přidanými bylinkami nebo vitamíny vám navíc pomůže i s konkrétními problémy. Více se dočtete na našem blogu i s radou, jak a které bylinky pěstovat.

Takzvaný "červený čaj" Pchu-Er či bílý čaj zase potlačují chřipkové viry a bojují proti nebezpečným bakteriím.

5. Uklidňuje

Čaje s obsahem bylinek jako je například třezalka tečkovaná, kozlík lékařský, heřmánek pravý či meduňka lékařská vám mohou pomoci k lepšímu spánku a uklidnění.

Pokud však nejste milovníci bylinek, můžete si užít svoji chvilku klidu i se šálkem svého oblíbeného zeleného či černého čaje, a to především uděláte-li si z jeho pití rituál. Spojte ho třeba s nějakou oblíbenou činností, například čtením knihy, poslechem hudby nebo pouhým posezením na terase. Vyhraďte si určitý čas pro sebe, a během něj se snažte vytlačit všechno, co by vás mohlo stresovat nebo jinak trápit. Pokud máte v hlavě myšlenky, které nechcete zapomenout, zapište si je na papír, aby vás při chvilce klidu nic nezatěžovalo na mysli.

6. Posiluje kosti a zuby

Dalším důvodem, proč pít čaj je jeho pozitivní vliv na posílení kostí a zubů. V čaji jsou totiž obsaženy nejen fluoridy, ale i další minerály, které přispívají k hustotě kostní hmoty a k jejímu udržení. Také bojuje proti zubnímu kazu, zpevňuje zubní sklovinu a snižuje bolestivost zubních krčků. Při časté konzumaci černého čaje nebo kávy se mohou na zubech objevit hnědé skvrny. Jde ale pouze o kosmetickou vadu, nikoli o poškození, a při dobré péči o zuby i u velkých konzumentů černých čajů se mohou zmizet.

7. Pomáhá při hubnutí

Proč pít čaj místo slazených nebo jiných ochucených nápojů? Variant máte ještě mnohem více a velmi to pomůže vašemu zdraví i vzhledu. Zelený čaj vám totiž bude dobrým parťákem, pokud se chystáte zhubnout.

Obsažené antioxidanty nabudí váš metabolismus k rychlejšímu spalování, a kofein v něm obsažený dobíjí energii a zlepšuje pozornost. Hned na prní pohled je vidět kontrast s ochucenými nápoji plných cukru a umělých sladidel, které budou vaši snahu negovat, a v konečném důsledku vlastně ještě přiberete na váze.

Jako bonus čaj navíc stimuluje růst vlasů, posiluje je a pomáhá s roztřepenými konečky. I s jeho pomocí se budete cítit i vypadat lépe než kdy jindy.

Zdroj: freepik.com

8. Zpomaluje stárnutí

Černý čaj stejně jako zelený, patří mezi velmi oblíbené čaje. Obsahuje až třicet procent polyfenolů, které v těle působí jako antioxidanty a pomáhají chránit buňky, čímž bojují proti předčasnému stárnutí. Černý čaj je dobrým doplňkem při problémech s trávením, snižuje krevní tlak a špatný cholesterol v krvi. Napomáhá hubnutí a snižuje riziko infarktu a mrtvice. Obsahuje kolem 40 miligramů kofeinu, který se v něm nachází ve vázané podobě, což zajišťuje jeho dlouhodobé působení. Vitální tak nebudete jen uvnitř, ale díky látkám obsažených v čaji to na vás každý pozná na první pohled.

9. Pomáhá při horečce

Bílý čaj se zpracovává z prvních, ještě nerozvinutých čajových lístků, které se ručně sbírají na počátku vegetačního období. Velmi šetrné zpracování umožňuje udržet poupatům vysokou koncentraci antioxidantů. Zlepšuje funkci imunitního systému, a tím i odolnost proti bakteriím a virům. Je významný pomocník proti podrážděnosti, nervozitě a hyperaktivitě. Je také výborným termoregulátorem, čímž významně pomáhá proti horečce. Zbaví dutinu ústní bakterií, chrání proti paradentóze a nezabarvuje zubní sklovinu.

10. Zbavuje stresu

Heřmánek má spoustu přínosů a využití. Chrání pokožku, snižuje hladinu stresu, posiluje imunitní systém či léčí potíže s trávením. Pokud máte problém s kožním onemocněním jako je například ekzém nebo lupenka, můžete studeným nebo teplým heřmánkovým čajem potírat podrážděné místo a urychlit tak proces hojení. Je také výborným pomocníkem při potížích se spánkem. Nejenže vás naladí na klidný spánek, ale pomáhá snížit stres a obavy, bez kterých se spí mnohem lépe. Při problémech s žaludkem zmírňuje podráždění a působí protizánětlivě. Také zlepšuje vzhled a kvalitu vlasů a pokožky.

Takže už víte, proč pít čaj?

Nejenže dobře chutná (pokud ovšem zvolíte kvalitní čaj), ale má pozitivní účinky na vaše tělo od hlavy k patě. Jeho příprava je časově nenáročná a kromě horké vody, hrnku a čaje nic dalšího nepotřebujete. Pro své zdraví a krásu můžete tedy udělat něco každý den, aniž by vás to stálo hromadu peněz, námahy nebo času.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *